Huehuecoyotl

Dzisiaj Huehuecoyotl jest bardzo istotnym problemem, który dotyka dużej liczby ludzi na całym świecie. Wraz ze wzrostem globalizacji i wzajemnych powiązań, Huehuecoyotl stał się tematem ogólnego zainteresowania, który nie pozostawia nikogo obojętnym. Od wpływu na społeczeństwo po konsekwencje na poziomie osobistym, Huehuecoyotl wywołał szeroką debatę i wzbudził zainteresowanie zarówno ekspertów, jak i obywateli. W tym artykule przyjrzymy się różnym aspektom Huehuecoyotl i zbadamy jego implikacje w różnych kontekstach.

Huehuecoyotl
Ilustracja
Rysunek Huehuecoyotl w XVI wiecznej kronice
Występowanie

wierzenia Azteków

Teren kultu

Państwo Azteków

Huehuecoyotl (nah. "stary kojot", "kojot oszczerca") – w wierzeniach Indian Mezoameryki przedstawiany pod postacią wilka bądź kojota bóg ognia, rozkoszy, a także mistyfikator szerzący spory i nieporozumienia wśród ludzi (zwłaszcza w wierzeniach Indian Otomi). Niekiedy kojarzony z Xolotlem.

Wiara w Huehuecoyotla wykazuje pewne podobieństwa z mitami Indian północnoamerykańskich dotyczącymi kojota jako krzewiciela cywilizacji (Atabaskowie), śpiewającego pieśni przewodnika (Indianie Lakota) czy też boga stwórcy (Miwokowie).

Huehuecoyotl był uważany za boga o dwóch twarzach, stworzyciela, a jednocześnie oszusta – jego sztuczki mają jednak na celu nie zwiedzenie i odciągnięcie człowieka od pierwotnie obranego celu, lecz pokazanie mu jak bardzo jest śmieszny w swych dążeniach i nauczenie go dystansu do samego siebie.

Patron 4 dnia miesiąca (Cuetzpalin) w kalendarzu azteckim.