Timothy Snyder

Wygląd przypnij ukryj Timothy Snyder
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

18 sierpnia 1969
Dayton, USA

Zawód, zajęcie

historyk

Alma Mater

Uniwersytet Oksfordzki, Uniwersytet Browna

Odznaczenia
Krzyż Oficerski Orderu Zasługi RP Odznaka Honorowa „Bene Merito” Order Krzyża Ziemi Maryjnej III Klasy (Estonia) Krzyż Komandorski Orderu „Za Zasługi dla Litwy” Gwiazda Dyplomacji Litwy

Timothy David Snyder (ur. 18 sierpnia 1969 w Dayton) – amerykański historyk, profesor Uniwersytetu Yale. Specjalizuje się w zakresie historii nowożytnego nacjonalizmu oraz dziejów Europy Środkowej i Wschodniej.

Współpracował z uniwersytetami w Paryżu, Wiedniu, Warszawie, Pradze i Uniwersytetem Harvarda. Włada biegle językiem polskim. Jego żoną jest Marci Shore.

Charakterystyka twórczości

Jest autorem pracy The Reconstruction of Nations: Poland, Ukraine, Lithuania, Belarus, 1569–1999 (Rekonstrukcja narodów: Polska, Ukraina, Litwa i Białoruś, 1569–1999), w której stara się prześledzić ewolucję świadomości narodowych terenu I Rzeczypospolitej do czasów współczesności.

Podejmował dyskusję nad wieloznacznością pierwszego wersu Inwokacji „Litwo! Ojczyzno moja!”, możliwych interpretacji jego znaczenia w zamierzeniu Mickiewicza i zmieniającej się przez sto kilkadziesiąt lat od jej napisania percepcji wśród Polaków, Litwinów i Białorusinów.

Określa mity narodowe i stosowany do dzisiaj XIX-wieczny, nacjonalistyczny sposób formułowania problemów historycznych jako metahistorię, czyli poglądy „nawet nie błędne” (not even wrong). Przykładowo Polacy często określają przedrozbiorową Rzeczpospolitą jako polską, co wskazywałoby, że była czymś podobnym do współczesnej Polski. Rosjanie z kolei uważają stulecia istnienia Rzeczypospolitej za „bezsensownie stracone dla wschodnich Słowian, aż do czasu ich ponownego połączenia z Rosją”. Popularność metahistorycznych mitów sprawia, że zainspirowani nimi oponenci mogą je wywrócić do góry nogami: Litwini mogą zademonstrować, że średniowieczne Wilno było nie polskie a litewskie, Ukraińcy mogą udowodnić, że to oni, a nie Rosja, są spadkobiercami Rusi Kijowskiej.

Z pozycji historyka odrzuca polemikę z mitami narodowymi, argumentując, że nonsens postawiony na głowie pozostaje nonsensem, argumentacja nie prowadzi do syntezy, a dialektyka mitu i metahistorii powinna być przedmiotem, a nie metodą badań historycznych.

Odznaczenia i nagrody

Publikacje

Książki

Artykuły

Publikacje w języku polskim

Książki

Artykuły i wywiady

Przypisy

  1. The Reconstruction of Nations: Poland, Ukraine, Lithuania, Belarus, 1569–1999, Yale University Press, 2003, s. 10.
  2. M.P. z 2014 r. poz. 753.
  3. a b c About Timothy Snyder - Timothy Snyder , timothysnyder.org   (ang.).
  4. 1K-1393 Dėl apdovanojimo Lietuvos valstybės ordinais ir medaliais , e-seimas.lrs.lt  .

Linki zewnętrzne

Człowiek Roku „Gazety Wyborczej”
Laureaci Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej w obszarze nauk humanistycznych i społecznych
XX wiek
XXI wiek
Kontrola autorytatywna (osoba):Identyfikatory zewnętrzne: