Sejm zwyczajny 1762

W dzisiejszym świecie Sejm zwyczajny 1762 zajmuje centralne miejsce w społeczeństwie, czy to ze względu na jego znaczenie w sferze kulturowej, politycznej, historycznej czy społecznej. Jego wpływ rozprzestrzenił się na przestrzeni lat, wywierając znaczący wpływ na życie ludzi i wydarzenia historyczne. Dlatego konieczne jest głębsze zagłębienie się w badania i analizę Sejm zwyczajny 1762, aby zrozumieć jego znaczenie i wpływ na rozwój ludzkości. W tym artykule zagłębimy się w świat Sejm zwyczajny 1762, badając jego różne aspekty i wpływ w różnych kontekstach.

Sejm 1762sejm zwyczajny I Rzeczypospolitej, został zwołany 15 maja 1762 roku do Warszawy.

Sejmiki przedsejmowe w województwach odbyły się 23 sierpnia 1762 roku. Marszałkiem sejmu starej laski był Adam Małachowski krajczy koronny.

Obrady sejmu trwały od 4 do 7 października 1762 roku[1].

Obrady sejmu zostały zakłócone przez dobycie szabel przez zwolenników obozu królewsko-radziwiłłowskiego, potem przez stronników Familii Czartoryskich. 5 października poseł Stanisław Antoni Poniatowski zaatakował indygenat Alojzego Fryderyka von Brühla. 6 października sejm zerwał poseł ciechanowski Michał Szymakowski wynajęty przez ministra Augusta III Sasa Henryka von Brühla i rezydenta rosyjskiego Jana Rzyszewskiego przy współdziałaniu Prus.

Zobacz też

 Zobacz też kategorię: Posłowie na sejm zwyczajny 1762.

Przypisy

Bibliografia