Saturn INT-21

W dzisiejszym artykule zagłębimy się w fascynujący świat Saturn INT-21. Niezależnie od tego, czy szukasz informacji na ten temat, próbujesz zrozumieć jego znaczenie w dzisiejszych czasach, czy po prostu chcesz odkryć coś nowego, trafiłeś we właściwe miejsce. W kolejnych wierszach zbadamy różne aspekty związane z Saturn INT-21, od jego historii po praktyczne zastosowania w życiu codziennym. Przygotuj się na zanurzenie się w podróż pełną wiedzy i odkryć, która pozwoli Ci zyskać nowe spojrzenie na Saturn INT-21. Nie przegap tego!

Saturn INT-21
Rodzina rakiet nośnych Saturn V
Ilustracja
Start stacji Skylab
Producent

USA

Data pierwszego startu

14 maja 1973

Data ostatniego startu

14 maja 1973

Statystyki
Wszystkie starty

1

Udane starty

1 (100%)

Nieudane starty

0

Zdolność wynoszenia

75 000 kg na LEO

Siła ciągu przy starcie

34 000 kN

Wymiary
Długość

80 m

Średnica

10 m

Masa całkowita

2 916 500 kg

Stopnie rakiety
Stopień 1.

S-IC

Stopień 2.

S-II

Saturn INT-21 – odpowiednik rakiety Saturn V w wersji dwustopniowej (bez stopnia S-IVB, statku Apollo CSM i lądownika LM), a także ostatnia ciężka rakieta Saturn. Była specjalnie zaprojektowana na potrzeby programu Apollo Applications Program, który zakładał rozwijanie technologii i zastosowań wykorzystanych w programie Apollo. Dla tej rakiety proponowano rozwiązanie, by instrumenty telemetryczne i kontrolne przenieść na stopień S-II, lecz uznano, że nie ma takiej konieczności, gdyż stacja Skylab była zbudowana ze stopnia S-IVB, stąd instrumenty kontrolne mogły się tam pomieścić.

Rakieta ta wystartowała 14 maja 1973 roku wynosząc na orbitę amerykańską stację Skylab. W lotach załogowych na stację wykorzystywano statki Apollo i rakiety Saturn IB. Oprócz tego, w razie fiaska lotu Skylab 1 (oznaczenie kodowe tego lotu) rakieta Saturn INT-21 mogła wynieść zapasowy moduł o nazwie Skylab B.

Linki zewnętrzne