Rosz ha-Nikra

Dziś temat Rosz ha-Nikra jest niezwykle ważny i przykuł uwagę milionów ludzi na całym świecie. Niezależnie od tego, czy ze względu na swój wpływ na społeczeństwo, jego dzisiejsze znaczenie, czy po prostu ze względu na swoją fascynującą historię, Rosz ha-Nikra stał się tematem ciągłej debaty. Od samego początku po możliwe konsekwencje w przyszłości Rosz ha-Nikra okazał się ekscytującym tematem, który zasługuje na dogłębne zbadanie. W tym artykule zagłębimy się w różne aspekty Rosz ha-Nikra, analizując jego pochodzenie, ewolucję i możliwe przyszłe scenariusze.

Park Narodowy Rosz ha-Nikra
Logotyp Park Narodowy Rosz ha-Nikra
ilustracja
Państwo

 Izrael

Położenie

Dystrykt Północny

Siedziba

Kefar Rosz ha-Nikra

Powierzchnia

180,6 km²

Położenie na mapie Izraela
Mapa konturowa Izraela, blisko górnej krawiędzi znajduje się punkt z opisem „Park Narodowy Rosz ha-Nikra”
Ziemia33°05′37,75″N 35°06′13,39″E/33,093820 35,103720
Strona internetowa

Rosz ha-Nikra (hebr. ראש הנקרה) – formacja geologiczna położona na wybrzeżu Morza Śródziemnego w północnej części Izraela.

Geografia

Są to białe skały kredowe stanowiące zachodnią krawędź grzbietu górskiego Reches ha-Sulam. Morska woda wyżłobiła w skałach malownicze pieczary. Całkowita długość korytarzy wynosi około 200 metrów. Rozchodzą się one w różnych kierunkach. W przeszłości dostęp do nich był jedynie od strony morza i mogli je odwiedzać jedynie doświadczeni płetwonurkowie. Obecnie funkcjonuje tutaj kolej linowa zabierająca turystów na dół do jaskiń. Miejsce to jest położone w bezpośrednim sąsiedztwie granicy z Libanem, jest tutaj nieczynne przejście graniczne Rosz ha-Nikra. W pobliżu jest kibuc Kefar Rosz ha-Nikra.

Historia

Linia kolejowa w Rosz ha-Nikra, 1964
Rosz ha-Nikra
Kolej linowa w Rosz ha-Nikra
Biały nadmorski klif Rosz ha-Nikra z widoczną grotą
Biały nadmorski klif Rosz ha-Nikra
Groty Rosz ha-Nikra
Groty Rosz ha-Nikra
Groty Rosz ha-Nikra
Górna stacja kolejki linowej w Rosz ha-Nikra
Rosz ha-Nikra

Pierwotnie przebiegała tędy linia kolejowa z Hajfy do Bejrutu w Libanie. Przy nadmorskich klifach Rosz ha-Nikra podczas II wojny światowej wybudowano most i tunel kolejowy, który miał służyć do transportu wojska. Podczas Wojny domowej w Mandacie Palestyny członkowie żydowskiej organizacji paramilitarnej Hagana wysadzili w dniu 14 marca 1948 tunel w Rosz ha-Nikra. Uczyniono to, aby uniemożliwić wojskom libańskim wkroczenie do Palestyny. Po zakończeniu I wojny izraelsko-arabskiej, na początku 1949, w miejscu tym prowadzono negocjacje i podpisano porozumienie o zawieszeniu broni izraelsko-libańskim. Tunelu jednak nie odbudowano i przejście jest nieczynne.

Rezerwat przyrody

Od 1965 władze izraelskie rozpoczęły program ochrony przyrody Rosz ha-Nikra. Utworzono wówczas tutaj pierwszy rezerwat przyrody. Obejmował on obszar 31,1 hektarów wysp i jaskiń. W 1966 obszar rezerwatu powiększono o 76,5 hektary, a w 1969 o dodatkowe 50 ha. W 2003 do rezerwatu dołączono 23 hektary sąsiednich plaż nadmorskich[1].

Turystyka

Aby ułatwić dostęp turystom do grot, w 1968 wybudowano kolej linową o łącznej długości około 400 metrów. Kolej ma dwa wagoniki (o kolorach żółtym i czerwonym), biorące po 15 osób każdy. Podróż w jedną stronę trwa około minutę.

Komunikacja

Do Rosz ha-Nikra można dojechać drogą nr 4 (Netiw ha-Asara-Rosz ha-Nikra).

Panorama z Rosz ha-Nikra w kierunku plaż w Izraelu

Zobacz też

Przypisy

  1. Lista parków narodowych i rezerwatów przyrody. Parki Natury i Rezerwaty Izraela . 2009-11-03. . . (hebr.).

Linki zewnętrzne