Rezerwat przyrody Debrza

Wygląd przypnij ukryj Debrza
Ilustracja
rezerwat leśny
Typ

fitocenotyczny

Podtyp

zbiorowisk leśnych

Państwo

 Polska

Województwo

 małopolskie

Położenie

Tarnów

Mezoregion

Płaskowyż Tarnowski

Data utworzenia

1995

Akt prawny

M.P. z 1995 r. nr 5, poz. 77

Powierzchnia

9,50 ha

Położenie na mapie TarnowaMapa konturowa Tarnowa, blisko górnej krawiędzi nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Debrza”DebrzaDebrza
Położenie na mapie PolskiMapa konturowa Polski, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Debrza”DebrzaDebrza
Położenie na mapie województwa małopolskiegoMapa konturowa województwa małopolskiego, po prawej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Debrza”DebrzaDebrza
Ziemia50°03′40″N 20°59′52″E/50,061111 20,997778

Rezerwat przyrody Debrza – leśny rezerwat przyrody na przedmieściach Tarnowa w województwie małopolskim, o powierzchni 9,50 ha. Znajduje się na gruntach Skarbu Państwa w zarządzie Nadleśnictwa Gromnik (leśnictwo Skrzyszów).

Ochronie podlega starodrzew dębowo-lipowy, reprezentujący zespół wysokiego i niskiego, żyznego subkontynentalnego grądu. W północno-zachodniej części rezerwatu rosną 250-300-letnie dęby. Na florę rezerwatu składają się m.in. gatunki chronione: bluszcz pospolity, wawrzynek wilczełyko, kopytnik pospolity, kruszyna pospolita i konwalia majowa. Faunę reprezentują: żaby, ropucha szara, dzięcioł zielony, dzięcioł duży, puszczyk, pójdźka, kowalik, pierwiosnek, piecuszek, świstunka leśna, zięba, kos, drozd śpiewak, jeż wschodni, łasica i wiewiórka.

Historia

Przez wiele lat woda z rezerwatu była używana do produkcji trunków w pobliskiej gorzelni książąt Sanguszków, leżącej na zachód od „Debrzy”. Wodę przesyłano stąd systemem drewnianych rur.

Rezerwat został utworzony zarządzeniem Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa z dnia 25 stycznia 1995 roku.

Budowana w jego pobliżu autostrada Kraków-Rzeszów według pierwotnego planu miała pochłonąć do 31 arów rezerwatu, co wiązałoby się m.in. z wycinką części drzew. Po dokonaniu korekty planu trasa autostrady ominęła ten obszar i rezerwat pozostał nietknięty.

Przypisy

  1. a b c d e Rejestr rezerwatów przyrody województwa małopolskiego prowadzony przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Krakowie (stan na 31.12.2018 r.). .
  2. a b c Rezerwat przyrody Debrza. Centralny Rejestr Form Ochrony Przyrody . Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska. .
  3. Rezerwaty przyrody. Nadleśnictwo Gromnik – Lasy Państwowe. .
  4. A. Golec, Z. Mikoda, P. Nabożny: Przyroda województwa tarnowskiego. Tarnów: 1995, s. 112.
  5. a b Rafał Kurek. Rezerwat przyrody zagrożony budową autostrady. „Dzikie Życie”. 4 (118), kwiecień 2004. . brak numeru strony
  6. a b "Debrza" ocaleje. Dziennik Polski 24 . Polska Press Sp. z o.o., 2011-05-18. .