Przełęcz pod Borową

Dzisiaj chcemy porozmawiać o Przełęcz pod Borową. Jest to temat, który w ostatnim czasie cieszy się dużym zainteresowaniem i o którym mówi się wiele w różnych obszarach. Przełęcz pod Borową to temat, który wzbudził ciekawość wielu osób, ponieważ ma dziś ogromne znaczenie. W tym artykule zagłębimy się w różne aspekty związane z Przełęcz pod Borową, od jego pochodzenia po możliwe konsekwencje w przyszłości. Ponadto zbadamy różne perspektywy i opinie na ten temat, aby przedstawić szeroką i kompletną wizję tego tematu. Bez wątpienia Przełęcz pod Borową to temat, który nie pozostawia nikogo obojętnym, a dzięki temu artykułowi mamy nadzieję dostarczyć przydatnych i interesujących informacji wszystkim, którzy chcą dowiedzieć się więcej na ten fascynujący temat.

Przełęcz pod Borową
Ilustracja
Widok ogólny od południa
Państwo

 Polska

Wysokość

660 m n.p.m.

Pasmo

Góry Wałbrzyskie

Sąsiednie szczyty

Borowa i Sucha

Położenie na mapie Sudetów
Mapa konturowa Sudetów, u góry znajduje się punkt z opisem „Przełęcz pod Borową”
Ziemia50°43′29,95″N 16°18′32,05″E/50,724986 16,308903

Przełęcz pod Borową (niem. Vogelhecke) (660 m n.p.m., wg niektórych map wysokość to 675 lub 685 m n.p.m.) – przełęcz w Sudetach Środkowych, w południowo-wschodniej części Gór Wałbrzyskich.

Przełęcz położona jest na obszarze Parku Krajobrazowego Sudetów Wałbrzyskich na południe od dzielnicy Wałbrzycha Podgórze. Jest to wąskie obniżenie głęboko wcinające się między masywy Borowej (853 m n.p.m.) i Suchej (776 m n.p.m.), o stromych zboczach i dość łagodnych podejściach. Cały obszar przełęczy porośnięty jest lasem mieszanym regla dolnego.

Turystyka

Kamień informacyjny na przełęczy

Przez przełęcz prowadzą szlaki turystyczne[1]:

  • szlak turystyczny żółty z Wałbrzycha do Jedliny
  • szlak turystyczny czerwony z przełęczy przez Borową do Wałbrzycha.
  • szlak turystyczny niebieski z Wałbrzycha (Centrum) do Schroniska "Andrzejówka"

Na przełęczy stoi kamień informacyjny, ustawiony przez PTTK.

Przypisy

Bibliografia