W tym artykule zagłębimy się w temat Prawo Ohma, który wzbudził duże zainteresowanie i dyskusję w dzisiejszym społeczeństwie. Prawo Ohma stał się powracającym tematem dyskusji ze względu na jego wpływ na różne obszary, takie jak polityka, ekonomia, kultura i życie codzienne. W tym artykule szczegółowo zbadamy różne aspekty Prawo Ohma, analizując jego pochodzenie, ewolucję i konsekwencje w dzisiejszym świecie. Ponadto zagłębimy się w różne perspektywy i opinie istniejące na ten temat, aby zaoferować naszym czytelnikom pełną i wzbogacającą wizję.
Prawo Ohma – prawo fizyki głoszące proporcjonalność natężenia prądu płynącego przez przewodnik do napięcia panującego między końcami przewodnika[1][2]. Prawidłowość odkrył w 1826 niemiecki nauczyciel matematyki, późniejszy fizyk, profesor politechniki w Norymberdze i uniwersytetu w Monachium, Georg Simon Ohm[3].
Współcześnie wiadomo, że wiele materiałów zachowuje się inaczej niż stwierdził Ohm i proporcjonalność napięcia i prądu nie jest zachowana (prawo Ohma nie jest spełnione). Materiały i elementy elektroniczne, dla których spełnione jest prawo Ohma nazywa się liniowymi (lub omowymi), a dla których nie – nieliniowymi (lub nieomowymi).
Mimo że prawo Ohma nie jest uniwersalnym prawem przyrody, a jedynie relacją spełnioną dla pewnej klasy materiałów w ograniczonym zakresie napięć i prądów, ma duże znaczenie historyczne, a także praktyczne. Było ono pierwszym ilościowym matematycznym opisem przepływu prądu elektrycznego[4].
Dla prądu stałego proporcjonalność napięcia i natężenia wyraża się wzorem:
Współczynnik proporcjonalności nazywa się rezystancją lub oporem elektrycznym.
Współczynnik proporcjonalności pomiędzy natężeniem i napięciem oznaczany jest zwykle przez
nosi on nazwę konduktancji i jest odwrotnością rezystancji
Prawo Ohma jest prawem doświadczalnym i w niektórych materiałach (w szczególności w metalach) jest dość dokładnie spełnione dla ustalonych warunków przepływu prądu, szczególnie temperatury przewodnika. Materiały, które się do niego stosują, nazywamy przewodnikami omowymi lub „przewodnikami liniowymi” – w odróżnieniu od przewodników nieliniowych, w których opór jest funkcją natężenia płynącego przez nie prądu. Prawo to także nie jest spełnione gdy zmieniają się parametry przewodnika, szczególnie temperatura.
Opór odcinka przewodnika o stałym przekroju poprzecznym jest proporcjonalny do długości tego odcinka i odwrotnie proporcjonalny do pola przekroju
Zależność ta została stwierdzona doświadczalnie przez Davego jeszcze przed sformułowaniem prawa Ohma[b], a wyjaśniona teoretycznie przez Drudego w oparciu o jego model elektronów swobodnych. Stała ρ nosi nazwę rezystywności lub oporu właściwego i jest charakterystyczna dla materiału przewodnika. Odwrotność rezystywności nazywa się konduktywnością lub przewodnictwem właściwym, często jest oznaczana przez σ:
Stosując prawo Ohma do elementarnego odcinka izotropowego przewodnika o długości i powierzchni przekroju (rysunek) można napisać[6]
Wyrażając natężenie prądu za pomocą jego gęstości
oraz napięcie za pomocą natężenia pola elektrycznego
otrzymuje się:
Wybierając przekrój prostopadle do kierunku płynącego prądu oraz podstawiając jako 1/R
otrzymamy
Równanie to wiąże lokalną gęstość prądu z natężeniem pola elektrycznego w przewodniku. Zostało wyprowadzone przez Kirchhoffa, często jest nazywane prawem Ohma w postaci różniczkowej[c].
W obwodach prądu przemiennego przebiegi prądu mogą być przesunięte w fazie w stosunku do napięcia. W takiej sytuacji do opisu zależności przemiennego prądu od napięcia stosuje się zwykle liczby zespolone, a odpowiednikiem oporu jest zespolona impedancja
gdzie:
Rezystancją nazywa się wtedy część rzeczywistą impedancji, a konduktancją część rzeczywistą odwrotności impedancji (nazywanej admitancją):
W obwodach liniowych (spełniających prawo Ohma) impedancja nie zależy od amplitudy napięcia ani prądu, a amplituda prądu jest wtedy proporcjonalna do amplitudy napięcia.
W materiałach anizotropowych kierunek przepływu prądu elektrycznego nie musi być zgodny z kierunkiem przyłożonego pola elektrycznego. Zależność między gęstością prądu i natężeniem pola elektrycznego ma postać:
Konduktywność jest wtedy tensorem, a jeżeli materiał jest liniowy (omowy), to wszystkie jej składowe są stałe.
Jeżeli elementy obwodu są nieliniowe (nie spełniają prawa Ohma), wielkość oporu zdefiniowana przez
nie jest stała. Nazywa się go oporem całkowym, rezystancją statyczną lub całkową.
Definiuje się również różniczkowy opór elektryczny w postaci:
Rezystancje statyczna i dynamiczna elementów liniowych są stałe i sobie równe.