Pomorzanie

W dzisiejszym świecie Pomorzanie zyskał niezaprzeczalne znaczenie w różnych obszarach. Zarówno na poziomie osobistym, jak i zawodowym, Pomorzanie przyciągnął uwagę milionów ludzi ze względu na swój wpływ i znaczenie we współczesnym społeczeństwie. W tym artykule dokładnie przeanalizujemy wszystko, co jest związane z Pomorzanie, od jego historii i ewolucji po dzisiejszy wpływ. W następnych kilku wierszach odkryjemy wiele aspektów i aspektów, które sprawiają, że Pomorzanie jest tematem szerokiego zainteresowania, a także jego znaczenie w kontekście globalnym.

Terytorium na którym zamieszkiwali Pomorzanie
Grodzisko słowiańskie w Gaci Leśniej z VIII-X wieku n.e.

Pomorzaniewielkie plemię[1] słowiańskie, z grupy plemion lechickich zasiedlające południowy brzeg Bałtyku. W skład wielkiego plemienia Pomorzan wchodzili między innymi: Kaszubi, Pyrzyczanie, Wolinianie i Słowińcy. Główne grody to: Szczecin, Wolin, Kołobrzeg, Białogard, Nakło, Pyrzyce, Stargard, Gdańsk, Starogard Gdański, Tczew.

Od dawnych Pomorzan wywodzą się współcześni Kaszubi.

W dużej części opracowań Pomorzanie są zaliczani do tzw. plemion polskich obok Polan, Wiślan, Mazowszan i Ślężan.

Od zachodu z czasem wypierani i pochłaniani przez ekspansję niemiecką[2].

Zobacz też

Przypisy

  1. Według Nestora sowieni że owi priszedsze siedosza na Wisle, i prozwaszasja lachowie, a ot tiech lachow prozwaszasja polanie, lachowie druzii luticzi, ini mazowszanie, ini pomorianie, co w przełożeniu na język polski brzmi: „Gdy bowiem Włosi naszli na Słowian naddunajskich i osiadłszy pośród nich ciemiężyli ich, to Słowianie ci przyszedłszy, siedli nad Wisłą i przezwali się Lachami, a od tych Lachów przezwali się jedni Polanami, drudzy Lachowie Lutyczami, inni Mazowszanami, inni – Pomorzanami”. Powieść minionych lat tłumaczenie profesora Franciszka Sielickiego z 1968 r., s. 212. W związku z powyższym jasno wynika, że zarówno rejon Warty (Polanie), dolnej Odry (Lutycy), jak i środkowej Wisły (Mazowszanie) i dolnej Wisły (Pomorzanie) dopiero w okresie późniejszym zostały objęte nazwą „Lachy”. Henryk Paszkiewicz, Początki Rusi, Kraków 1996, s. 403–404
  2. Mały słownik antropologiczny, Wiedza Powszechna, Warszawa 1976, Hasło Polacy