W świecie Brzeżanie istnieje nieskończona liczba aspektów do zbadania i odkrycia. Od swoich początków po wpływ na dzisiejsze społeczeństwo, Brzeżanie był przedmiotem kontrowersji, debat i podziwu. W tym artykule zagłębimy się w różne aspekty Brzeżanie, analizując jego ewolucję w czasie, jego implikacje w życiu codziennym i jego znaczenie w kontekście globalnym. Poprzez wyczerpującą i szczegółową analizę postaramy się rzucić światło na najważniejsze aspekty, które sprawiają, że Brzeżanie jest tematem interesującym osoby w każdym wieku i o każdym pochodzeniu.
Brzeżanie – średniowieczne plemię słowiańskie zamieszkujące tereny nad środkową Łabą i dolną Hobolą z centralnym grodem w Hobolinie; wydzielili się z plemienia Stodoran należącego do Związku Wieleckiego.
Ich pierwotne ziemie leżały na wschód od ujścia Regi aż po jezioro Jamno i na południe do Płotów i Reska. Około roku 1100 książę obodrycki Henryk Gotszalkowic z pomocą Sasów obległ ich gród Hobolin (obecnie Havelberg), przez co zostali oni włączeni do państwa Obodrzyców. Jednak po jego śmierci, Brzeżanie odzyskali niepodległość. W roku 1127 w Hobolinie panował książę Wirykind, który zdobył władzę dzięki obiorowi ludu lub z poparciem Obodrzyców. Podbici zostali w 1136 roku przez Albrechta Niedźwiedzia.