Orla (dopływ Baryczy)

W artykule Orla (dopływ Baryczy) zajmiemy się bardzo istotnym i aktualnym tematem, który znacząco wpływa na różne obszary codziennego życia. Orla (dopływ Baryczy) to temat, który wzbudził duże zainteresowanie, między innymi ze względu na jego wpływ na społeczeństwo oraz rozwój społeczny, gospodarczy i kulturalny. W tym artykule przyjrzymy się różnym perspektywom i punktom widzenia, które pozwolą nam głęboko zrozumieć znaczenie Orla (dopływ Baryczy) w bieżącym kontekście. Ponadto przeanalizujemy różne studia przypadków, badania i trendy związane z Orla (dopływ Baryczy) w celu przedstawienia kompleksowej i aktualnej wizji na ten bardzo istotny temat. Bez wątpienia Orla (dopływ Baryczy) to kwestia, która zasługuje na analizę i debatę z różnych podejść, a ten artykuł ma na celu być podstawowym przewodnikiem pozwalającym zrozumieć ją w całości.

Orla
Ilustracja
Koryto Orli w Zaorlu
Kontynent

Europa

Państwo

 Polska

Rzeka
Długość 95,1 km
Spadek

0,76 ‰

Powierzchnia zlewni

1601 km²

Średni przepływ

4,457 m³/s w Korzeńsku

Źródło
Miejsce Koźminiec
Wysokość

155 m n.p.m.

Współrzędne

51°47′54″N 17°37′35″E/51,798333 17,626389

Ujście
Recypient Barycz
Miejsce

na zachód od Wąsosza

Wysokość

83 m n.p.m.

Współrzędne

51°34′06″N 16°39′57″E/51,568333 16,665833

Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa konturowa województwa dolnośląskiego, w prawym górnym rogu znajduje się punkt z opisem „źródło”, natomiast u góry nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „ujście”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „źródło”, natomiast po lewej znajduje się punkt z opisem „ujście”

Orla (niem. Horle[1][2]; Hurle[3]; lub Horla[4]) – rzeka w zachodniej Polsce, największy[5], prawy dopływ Baryczy[6] o długości 95,1[7] km i powierzchni dorzecza 1601 km²[8]. Płynie na Nizinie Południowowielkopolskiej i w Obniżeniu Milicko-Głogowskim, w województwie dolnośląskim.

Charakterystyka

Wypływa ze źródła zlokalizowanego na wysokości 155 m n.p.m. w miejscowości Koźminiec[9] na Wysoczyźnie Kaliskiej, następnie płynie przez Kotlinę Żmigrodzką, a do Baryczy uchodzi w 34,6 km jej biegu, na zachód od Wąsosza na wysokości 83 m n.p.m.

Pod względem administracyjnym zlewnia Orli leży na pograniczu województw wielkopolskiego i dolnośląskiego.

Zlewnia Orli to obszary o rolniczym charakterze, gdzie przeważają grunty orne z niewielką ilością terenów zalesionych i zadrzewionych.

Główne dopływy:

Ważniejsze miejscowości nad Orlą: Koźmin Wielkopolski, Jutrosin, Korzeńsko, Wąsosz.

Zobacz też

Przypisy