Order Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny z Vila Viçosa

Wygląd przypnij ukryj Order Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny
z Vila Viçosa
Awers
Awers gwiazdy I klasy
Awers
Awers odznaki I klasy
Awers
Awers odznaki II klasy
Baretka
Baretka
Ustanowiono

1818

Dewiza

PADROEIRA DO REINO

Projektant

Jean-Baptiste Debret

Order Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny z Vila Viçosa lub Order Niepokalanego Poczęcia Naszej Pani z Vila Viçosa, Order Poczęcia oraz Order Vila Viçosa (port. Ordem de Nossa Senhora da Conceição de Vila Viçosa, Ordem Conceição, Ordem Vila Viçosa) – odznaczenie państwowe Zjednoczonego Królestwa Portugalii, Brazylii i Algarve w latach 1818–1822, później Królestwa Portugalii w latach 1822–1910, a następnie, do dnia dzisiejszego – order domowy byłych władców Portugalii i pretendentów do jej tronu z dynastii Braganza.

Historia

Order został ustanowiony 6 lutego 1818 roku przez króla Jana VI Braganzę, przebywającego wówczas w Rio de Janeiro w Brazylii, a swoje statuty otrzymał 10 września 1819. Nazwa pochodzi od duchowej patronki Portugalii – Świętej Marii, której ukoronowanie nastąpiło w miejscowości Vila Viçosa w 1646, będącej jedną z siedzib rodziny królewskiej. Odznaczenie to miało być nagrodą za lojalność względem królewskiego rodu w wojnie przeciwko wojskom napoleońskim, do niedawna okupującym portugalskie ziemie. Order dzieli się na trzy klasy:

Początkowo limitowany był do 12 Wielkich Krzyży, 40 Komandorów oraz 100 Kawalerów, lecz z czasem ograniczenia te zostały zniesione, a jego charakter zmienił się na typowy order nadawany za zasługi dla królewskiej dynastii, zarówno cywilne, jak i wojskowe. W czasach monarchii był nadawany tak często i w takiej liczbie, że miał reputacją jednego z najniższych i najmniej ważnych orderów w Europie. Po rewolucji portugalskiej z 1910 roku ostatni król Manuel II Patriota udał się na wygnanie i order przestał funkcjonować jako odznaczenie państwowe. Używany był niemal wyłącznie przez członków rodziny królewskiej (po II wojnie światowej królowa Amelia Orleańska nadała go jeszcze Antoniemu Salazarowi). Normalny tryb nadawania wraz z pełnym statusem orderu domowego przywrócił dopiero Duarte Pio Bragança w grudniu 1987 roku. Obecnie jest jednym z trzech dynastycznych odznaczeń Braganzów portugalskich, obok Orderu Świętej Elżbiety i Orderu Skrzydła Świętego Michała.

Suwerenowie orderu

Monarchowie Pretendenci

Odznaczeni

Zobacz też

Przypisy

  1. PeterP. Duckers PeterP., European orders and decorations to 1945, Botley, Oxford, UK: Shire Publications, 2008, s. 68–70, ISBN 978-0-7478-0670-7, OCLC 212431468 .
  2. a b Robert Werlich: Orders and Decorations of All Nations..., Waszyngton 1965, s. 257–258.
  3. a b Wiesław Bończa-Tomaszewski: Kodeks orderowy. Przepisy..., Warszawa 1939, s. 499.
  4. a b c Bernard Burke: The book of orders of knighthood and decorations..., Londyn 1858, s. 193–194.
  5. a b Gustav Adolph Ackermann: Ordensbuch sämmtlicher in Europa..., Annaberg 1855, s. 167.
  6. a b Aristide Michel Perrot: Collection historique des Ordres de Chevalerie..., Paryż 1820, s. 176.
  7. a b c Real Ordem de Nossa Senhora da Conceição de Vila Viçosa. casarealportuguesa.org. ., casarealportuguesa.org.
Portugalskie odznaczenia (według kategorii)
Republika Portugalska
(od 1910)
Ordery dla głów państw
Ordery wojskowe
Ordery narodowe
Ordery za zasługi cywilne
Odznaczenia
Ordery i odznaczenia nie nadawane
Królestwo Portugalii
(1139–1910)
Falerystyka
Rodzaj odznaczenia
Elementy insygniów
Formy zredukowane
Lista odznaczeń w
Lista baretek w
Prawo
System odznaczeń w Polsce