W dzisiejszym świecie Order Kalākauy to temat, który przykuł uwagę milionów ludzi we wszystkich zakątkach planety. Niezależnie od tego, czy ze względu na swoje znaczenie historyczne, znaczenie we współczesnym społeczeństwie czy wpływ na przyszłość, Order Kalākauy jest tematem, który nie pozostawia nikogo obojętnym. Przez lata Order Kalākauy był przedmiotem debaty, szeroko zakrojonych badań i szczegółowych analiz, co zaowocowało szeroką gamą opinii i perspektyw. W tym artykule zbadamy różne aspekty Order Kalākauy, od jego pochodzenia i ewolucji po dzisiejsze wpływy, w celu rzucenia światła na temat, który nadal budzi zainteresowanie i ciekawość na całym świecie.
Order Kalākauy (ang. Order of Kalākaua) – trzecie odznaczenie Królestwa Hawajów nadawane w latach 1875–1898[1].
Order ustanowiony został 12 lutego 1874 z okazji koronacji króla Kalākauy I, statuty otrzymał 28 września 1875 i nosił imię swojego fundatora. Nadawany był głowom państw i dynastii panujących lub innym osobom jako nagroda za nadzwyczajną służbę. Podzielony został na cztery klasy:
Liczba nadań była statutowo ograniczona do: I kl. – 12 osób, II kl. – 20 osób, III kl. – 30 osób, IV kl. – 60 osób[2].
Order został zlikwidowany jako odznaczenie państwowe po aneksji tzw. Republiki Hawajów przez Stany Zjednoczone w 1898[1] i odtąd pełni funkcję orderu domowego hawajskiej dynastii królewskiej[3][4].
Odznaka orderowa ma kształt krzyża maltańskiego, emaliowanego na niebiesko z białymi krawędziami, z okrągłym medalionem środkowym na połączeniu ramion z „kāhili” (jeden z symboli królewskich) na niebieskim tle, otoczonym białym pierścieniem z napisem „KALAKAUA • FEBRUARY 12 TH 1874”. Na rewersie umieszczono na środku datę „1874” otoczoną rysunkiem wieńca laurowego i dewizą orderu „KEOLA” (tłum. życie wieczne). Pomiędzy ramionami umieszczono „pūloʻuloʻu” (symbol dawnej hawajskiej monarchii), a pod odznakę podłożono wieniec laurowy. Ruchoma zawieszka pomiędzy odznaką a wstęgą ma kształt hawajskiej korony. Krzyż, promienie pomiędzy ramionami, napisy oraz korona dla I-III kl. są pozłacane, a srebrne dla IV kl. Srebrna gwiazda orderowa dla I-II kl. jest ośmiopromienna, z odznaką orderu wewnątrz (wieniec II kl. jest srebrny). Wstęga orderowa jest niebieska dla I kl., a dla pozostałych klas – biała z czterema niebieskimi paskami[2]. Krzyż Wielki przyznawany zwykle na wielkiej wstędze z gwiazdą, ale mógł zostać nadany także w wersji z łańcuchem. Wielki Oficer nosił odznakę na wstędze na szyi oraz gwiazdę na piersi. Komandor również, ale bez gwiazdy. Kawaler odznakę przypinał na wstążce do piersi[2].
Krzyż Wielki otrzymali m.in.[3][4][5]: