Order Izabeli Katolickiej

W tym artykule zbadamy wpływ i wpływ Order Izabeli Katolickiej na współczesne społeczeństwo. Od momentu pojawienia się Order Izabeli Katolickiej przykuł uwagę milionów ludzi na całym świecie i zyskał poczesne miejsce w kulturze popularnej. Przez lata Order Izabeli Katolickiej pokazał, że potrafi kształtować opinie, inspirować ruchy i kwestionować ustalone normy. W tym sensie istotne jest dokładne zbadanie, w jaki sposób Order Izabeli Katolickiej przyczynił się do ewolucji społeczeństwa w różnych aspektach, od polityki i ekonomii po sferę artystyczną i indywidualną ekspresję. Artykuł ten ma na celu rzucić światło na fundamentalną rolę, jaką Order Izabeli Katolickiej odgrywa w naszym codziennym życiu i jej wpływ na sposób, w jaki postrzegamy otaczający nas świat.

Order Izabeli Katolickiej
Orden de Isabel la Católica
Awers
Awers insygniów Krzyża Wielkiego
Awers
Awers odznaki Krzyża Komandorskiego
Baretka
Baretka ogólna
Ustanowiono

14 marca 1815

Order Izabeli Katolickiej (hiszp. Orden de Isabel la Católica) – cywilne odznaczenie państwowe Królestwa Hiszpanii, ustanowione 14 marca 1815.

Historia i zasady nadawania

Order Izabeli Katolickiej został ustanowiony 14 marca 1815 przez króla Hiszpanii, Ferdynanda VII, dla upamiętnienia Izabeli I Katolickiej, królowej Kastylii-Leónu i Aragonii. Pierwotnie nosił nazwę: „Królewski i Amerykański Order Izabeli Katolickiej” (Real y Americana Orden de Isabel la Católica) i był przyznawany w nagrodę „za nieskazitelną lojalność wobec Hiszpanii i zasługi obywateli hiszpańskich i cudzoziemskich dla narodu, dokonane zwłaszcza dla dobra terytorium amerykańskiego i zamorskiego”[1].

26 lipca 1847 na mocy dekretu królewskiego odznaczenie przemianowano na „Order Izabeli Katolickiej”, który odtąd był nadawany także za inne zasługi niż tylko związane z hiszpańskimi terytoriami na obszarze obu Ameryk.

Od 6 listopada 1998 order jest nadawany „za cywilne zasługi dla dobra kraju”[1]. Jego Wielkim Mistrzem nadal pozostaje król Hiszpanii, natomiast Kanclerzem Orderu jest minister spraw zagranicznych. Wniosek o nadanie odznaczenia staje się prawomocny po zatwierdzeniu go podpisem zarówno Wielkiego Mistrza, jak i Kanclerza Orderu.

Stopnie orderu

Mocą dekretu króla Juana Carlosa I z 6 listopada 1998 współcześnie przyznawany Order Izabeli Katolickiej dzieli się na dziewięć stopni[2]:

  • Łańcuch (Collar)
  • Krzyż Wielki (Gran Cruz)
  • Komandor z Gwiazdą (Encomienda de Número)
  • Komandor (Encomienda)
  • Krzyż Oficerski (Cruz de Oficial)
  • Krzyż (Cruz)
  • Krzyż Srebrny (Cruz de Plata)
  • Medal Srebrny (Medalla de Plata)
  • Medal Brązowy (Medalla de Bronce)

Mężczyźni odznaczeni Łańcuchem lub Krzyżem Wielkim orderu uzyskują miano jego „Kawalera” (Caballero), kobiety zaś – „Damy” (Dama).

Insygnia

Odznakę orderu (wszystkich klas) stanowi krzyż o emaliowanych na czerwono ramionach w złotym obramowaniu, połączonych promieniami. Zewnętrzne wierzchołki ramion są zakończone złotymi kulkami. Na środku awersu krzyża umieszczony jest okrągły medalion o emaliowanym na biało polu. Znajduje się na nim wizerunek dwóch kolumn zwieńczonych napisem: „Plus Ultra” oraz dwóch niebieskich kul z koroną. Wizerunek ów jest otoczony złotym pierścieniem, nad którego okręgiem widnieje inskrypcja: „A La Lealtad Acrisolada”. Odznaka jest zawieszona na owalnym, zielonolistnym wieńcu laurowym.

Order zawieszony jest na wstążce koloru białego z dwoma żółtozłotymi paskami znajdującymi się na jej obrzeżach. Wielka wstęga łańcucha orderu jest żółtozłota z dwoma białymi bordiurami.

Insygnia Orderu Izabeli Katolickiej
Łańcuch Odznaka Łańcucha Odznaka Wielkiego Krzyża Odznaka Komandora
z Gwiazdą
Krzyż Komandorski Krzyż Komandorski
(wersja dla kobiet)
Krzyż Oficerski Krzyż Oficerski
(wersja dla kobiet)
Krzyż Krzyż
(wersja dla kobiet)
Krzyż Srebrny Krzyż Srebrny
(wersja dla kobiet)
Medal Srebrny Medal Srebrny
(wersja dla kobiet)
Medal Brązowy Medal Brązowy
(wersja dla kobiet)

Baretki

Baretki Orderu Izabeli Katolickiej

Łańcuch

Krzyż Wielki

Komandor z Gwiazdą

Komandor

Krzyż Oficerski

Krzyż

Krzyż Srebrny

Medal Srebrny

Medal Brązowy

Odznaczeni

 Z tym tematem związana jest kategoria: Odznaczeni Orderem Izabeli Katolickiej.
 Z tym tematem związana jest kategoria: Polacy odznaczeni Orderem Izabeli Katolickiej.

Przypisy

  1. a b La Real y Americana Orden de Isabel la Católica. www.chivalricorders.org. . (hiszp.).
  2. Real Decreto 2395/1998 – Orden de Isabel la Católica. www.boe.es. . (hiszp.).

Bibliografia