Nurit Peled

W dzisiejszym świecie Nurit Peled nabrał wyjątkowego znaczenia, które znacząco wpływa na różne aspekty codziennego życia. Od momentu pojawienia się Nurit Peled był przedmiotem dyskusji, analiz i kontrowersji, generując szerokie spektrum opinii i wizji na temat jego znaczenia i wpływu. W tym artykule zbadamy różne aspekty Nurit Peled i jego wpływ na społeczeństwo, kulturę i gospodarkę, dostarczając szczegółowej analizy na temat jego znaczenia i roli w dzisiejszym świecie.

Nurit Peled
Ilustracja
Data urodzenia

1949[1]

Zawód, zajęcie

aktywistka

Nurit Peled (hebr. נורית פלד-אלחנן, ur. 1949) – izraelska profesor filologii i edukacji, działaczka na rzecz praw człowieka.

Życiorys

Wychowała się w rodzinie o tradycjach lewicowo-syjonistycznych. Jej dziadek Awraham Kacnelson był sygnatariuszem izraelskiej deklaracji niepodległości[2], zaś ojciec, Mattitjahu Peled, generałem, profesorem literatury arabskiej, członkiem Knesetu i działaczem pokojowym. Jej brat, Miko Peled, także działa na rzecz praw Palestyńczyków. W 1997 r. 13-letnia córka Nurit Peled, Smadar, zginęła w wyniku ataku samobójczego przeprowadzonego przez grupę palestyńskich zamachowców.

Była współinicjatorką Trybunału Russella[3][1]. W 2001 została laureatką Nagrody Sacharowa[1][3].

Jest profesorką filologii i edukacji na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie, przetłumaczyła „Le racisme” (1982) Alberta Memmiego oraz „Écrire” (1993) Marguerite Duras na język hebrajski. Jej książka pt. „Palestine in Israeli Books: Ideology and Propaganda in Education” ukazała się w Wielkiej Brytanii w 2012 r.

Przypisy

  1. a b c Nurit Peled-Elhanan. Sakharov Prize Network European Parliament. . .
  2. About Miko. mikopeled.com .
  3. a b Nurit Peled: Mój list do Parlamentu Europejskiego. Wolna Palestyna. .