Monika

W tym artykule będziemy odkrywać fascynujący świat Monika i jego wiele aspektów. Monika to temat, który przykuł uwagę osób w każdym wieku i o każdym pochodzeniu, ponieważ ma znaczący wpływ na nasze codzienne życie. W tym artykule zagłębimy się w różne wymiary Monika, badając jego historię, znaczenie dzisiaj i potencjalny wpływ w przyszłości. Dodatkowo przeanalizujemy różne perspektywy i opinie na temat Monika, dając szerokie i obiektywne spojrzenie na ten temat. Przygotuj się na podróż pełną odkryć i poznania Monika!

Monikaimię żeńskie o znaczeniu i pochodzeniu trudnym do objaśnienia. Według niektórych badaczy imię pochodzi od greckiego słowa „monos” oznaczającego jeden, sam, pojedynczy, jedynak i jedynaczka. Z tego samego rdzenia pochodzą takie słowa jak: monogamia, monoteizm, monaster (klasztor). Inne źródło podaje, że imię to wywodzi się od greckiego „monaché”, co znaczy samotna, odosobniona; we Włoszech zakonnica zwana jest monaca, a w niektórych dialektach wręcz monica.

W dawnych źródłach polskich (2 poł. XV w.) spotyka się formy Mońka, Muńka, lecz nie ma pewności czy pochodzą one od tego imienia. Imię w formie Monika zaczęto nadawać częściej na ziemiach polskich dopiero w XIX w., a stało się popularne począwszy od lat 70. XX w. Wśród imion nadawanych nowo narodzonym dzieciom, Monika w 2017 r. zajmowała 92. miejsce w grupie imion żeńskich[1]. W całej populacji Polek Monika zajmowała w 2017 r. 13. miejsce (381 146 nadań)[2].

Imieniny

Osoby o imieniu Monika

Odpowiedniki w innych językach

Miejsca imienne

Przypisy

  1. Statystyka imion za 2017 rok – podsumowanie. gov.pl. .
  2. 100_najpopularniejszych_imion_bez_zgonow_18.01.2017_r. gov.pl. .
  3. Santi e beati
  4. 27 sierpnia Święta Monika. Internetowa Liturgia Godzin, 2010-07-20. .
  5. a b Monika , deon.pl .
  6. Jan Grzenia Nasze imiona, str. 220, wyd. 2002 r.
  7. Skorowidz imion, Donat Chruścicki, Skarbczyk imion, wyd. II, Warszawa: Wydawnictwo Sport i Turystyka, 1983, s. 31. nlb, lewa kolumna, ISBN 83-217-2374-8 (pol.), Książka liczy 128 stron, z których żadnej nie ponumerowano. Na stronie 1. umieszczono logo wydawnictwa, str. 3. to strona tytułowa, na stronie 4. wydrukowano numer ISBN, który powtórzono na 3. stronie okładki. Nakład 100 tysięcy egz.
  8. Katolsk.no
  9. Santi e beati