W tym artykule poruszony zostanie temat Mniejszość węgierska na Słowacji, który był przedmiotem debaty i zainteresowania w różnych obszarach. Mniejszość węgierska na Słowacji cieszy się dużym zainteresowaniem ze względu na swoje znaczenie w dzisiejszym społeczeństwie i wpływ na różne aspekty życia codziennego. Na przestrzeni dziejów Mniejszość węgierska na Słowacji odegrał fundamentalną rolę w ewolucji ludzkości, będąc przedmiotem studiów i badań w wielu dyscyplinach. W tym sensie przeanalizowane zostaną różne perspektywy i podejścia związane z Mniejszość węgierska na Słowacji, w celu zapewnienia kompleksowej i wzbogacającej wizji na ten temat. Celem rygorystycznej i krytycznej analizy jest zagłębienie się w różne aspekty charakteryzujące Mniejszość węgierska na Słowacji, a także jego implikacje i dzisiejsze reperkusje.
![]() Tereny południowej Słowacji zamieszkane przez ludność węgierską | |
Populacja |
458 467 |
---|---|
Miejsce zamieszkania |
południowa część Słowacja |
Język | |
Religia |
katolicyzm (73%), protestantyzm (15,16%) |
Mniejszość węgierska na Słowacji[1][2] – najliczniejsza spośród mniejszości narodowych zamieszkujących Słowację. Według spisu z 2011 mieszka tam 458 467 Węgrów, co stanowi 8,5% ogółu ludności[3] (jest to znaczny spadek w porównaniu do roku 2001, kiedy liczba Węgrów wynosiła 520 528 osób). Język węgierski, jako ojczysty, zadeklarowało 508 714 obywateli kraju (jest to także spadek – z 572 929 w 2001 roku)[4].
Znalezienie się Węgrów w granicach państwa słowackiego wiąże się z ustalonym po I wojnie światowej nowym ładem terytorialnym określonym w traktacie z Trianon z 1920 roku. Mniejszość ta skupia się zatem głównie w południowej części Słowacji[5].
40-90%
10-40%
0-10%
Informacje z mapy nie zgadzają się jednak z oficjalnymi danymi ze spisu powszechnego w 2001Mniejszość węgierska bywa zarzewiem sporów dyplomatycznych pomiędzy władzami Węgier i Słowacji. Napięcie we wzajemnych stosunkach nasiliło się po uformowaniu słowackiej koalicji rządowej Kierunek – Socjalna Demokracja-ĽS-HZDS-SNS, powstałej po wyborach z 2006 roku[6]. Od tego czasu doszło do licznych utarczek słownych między czołowymi politykami obu państw oraz do wzajemnego odwoływania oficjalnych wizyt. Jednocześnie nasiliły się próby izolacji reprezentującej interesy Węgrów w słowackiej Radzie Narodowej Partii Węgierskiej Koalicji[7]. W związku z obawami przed węgierskim separatyzmem rząd premiera Fico postanowił nie uznawać Kosowa[6]. Kwestią sporu stała się także kwestia nowych podręczników do geografii, które nie uwzględniały tradycyjnego nazewnictwa w języku węgierskim[8]. Na jesieni 2008 do starć na tle etnicznym doszło w Dunajskiej Stredzie podczas meczu piłkarskiego[8]. W odpowiedzi na stłumienie zajść przez policję, doszło do kilkugodzinnej blokady słowackich dróg prowadzących na Węgry[9]. Z kolei 21 sierpnia 2009 na Słowację nie został wpuszczony węgierski prezydent László Sólyom. W związku z tym wydarzeniem Węgry wystąpiły do Komisji Europejskiej o wszczęcie procedury przeciwko Słowacji w ramach instytucji Unii Europejskiej[10]. W marcu 2012 rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej oświadczył, że Słowacja nie złamała prawa unijnego, nie wpuszczając prezydenta Węgier[11].
Do obecnych postulatów[5] węgierskiej mniejszości należą:
Źródło: Metská a obecná statistika