Mięsień ramienno-promieniowy

W dzisiejszym świecie Mięsień ramienno-promieniowy to temat, który przykuł uwagę milionów ludzi na całym świecie. Niezależnie od tego, czy ze względu na swoje znaczenie historyczne, wpływ na współczesne społeczeństwo czy wpływ na kulturę popularną, Mięsień ramienno-promieniowy jest tematem, który nadal budzi zainteresowanie i debatę. Przez lata Mięsień ramienno-promieniowy był przedmiotem niezliczonych badań, dyskusji i analiz, prowadzących do lepszego zrozumienia jego złożoności i identyfikacji wielu perspektyw na ten temat. W tym artykule zbadamy kilka kluczowych aspektów związanych z Mięsień ramienno-promieniowy, aby zagłębić się w jego znaczenie i zakres w różnych kontekstach.

Mięsień ramienno-promieniowy oznaczony na czerwono

Mięsień ramienno-promieniowy (łac. musculus brachioradialis) – w anatomii człowieka jeden z mięśni przedramienia, zaliczany do warstwy powierzchownej przedziału tylnego lub grupy bocznej (promieniowej) mięśni przedramienia[1][2]. Przyczep proksymalny ma na bocznym brzegu dolnej połowy kości ramiennej (na górnej części grzebienia nadkłykciowego) oraz na przegrodzie międzymięśniowej bocznej ramienia. Biegnąc ku dołowi przechodzi w długie płaskie ścięgno w połowie długości przedramienia, kończące się na bocznej stronie dalszego końca kości promieniowej, powyżej wyrostka rylcowatego[1][2].

Unaczyniony jest przez tętnicę poboczną promieniową od tętnicy głębokiej ramienia i tętnicę wsteczną promieniową od tętnicy promieniowej, a unerwiony przez gałązki od nerwu promieniowego (odchodzące przed jego podziałem na gałąź powierzchowną i głęboką)[1][2].

Mięsień ten jest silnym zginaczem stawu łokciowego, oprócz tego nieznacznie nawraca i odwraca przedramię[1].

Przypisy

  1. a b c d Adam Bochenek, Michał Reicher, Anatomia człowieka. Tom I. Anatomia ogólna. Kości, stawy i więzadła, mięśnie, wyd. XIII, Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2019, s. 815–817, ISBN 978-83-200-4323-5.
  2. a b c Richard L. Drake, A. Wayne Vogl, Adam W.M. Mitchell, Gray anatomia. Podręcznik dla studentów. T. 1, wyd. IV, Wrocław: Edra Urban & Partner, 2020, s. 309–311, ISBN 978-83-66548-14-5.