Dzisiaj Maria Kaczyńska jest bardzo istotnym tematem, który wpływa na różne aspekty naszego życia. Jego wpływ rozciąga się na obszary takie jak technologia, zdrowie, polityka, kultura i społeczeństwo w ogóle. Jego znaczenie polega na wpływie, jaki ma na nasze codzienne decyzje, na sposób, w jaki odnosimy się do naszego otoczenia i na sposób, w jaki rozumiemy otaczający nas świat. Na przestrzeni historii Maria Kaczyńska ewoluował i wywołał znaczącą debatę, innowacje i zmiany. W tym artykule zbadamy, jak Maria Kaczyńska ukształtował i wpłynął na naszą teraźniejszość oraz czego możemy się spodziewać po jej przyszłości.
Maria i Lech KaczyńscyMaria Kaczyńska z rodziną i z papieżem Benedyktem XVI, 25 maja 2006Maria Kaczyńska i Madeleine Albright, 15 czerwca 2007Pierwsze damy razem: Maria Kaczyńska (z Polski) i Livia Klausová (z Czech), 11 grudnia 2007Maria Kaczyńska na spotkaniu wigilijnym w Zespole Szkół Specjalnych nr 109 w Warszawie, 21 grudnia 2007Maria Kaczyńska i Irena Kwiatkowska
Córka Lidii z domu Piszczako (1916 – 18 maja 2004[6]) i Czesława Mackiewiczów (1910 – 16 lutego 1976[7])[8]. Ochrzczona we wrześniu 1942 w kościele parafialnym w Naroczy[9]. Po II wojnie światowej jej rodzina została przymusowo wysiedlona z Wileńszczyzny. Czesław Mackiewicz nosił pseudonim konspiracyjny „Szczygieł”, działał w Organizacji Wojskowej „Wilki”, walczył w Okręgu WilnoArmii Krajowej, IV Brygadzie Partyzanckiej AK[10]. Jeden z jego braci walczył w szeregach II Korpusu gen. Władysława Andersapod Monte Cassino, zaś drugi, Witold (1913–1940) był ofiarą zbrodni katyńskiej zamordowanym w Charkowie (razem z nim przetrzymywany był i następnie zamordowany mąż siostry matki Marii Kaczyńskiej, ppor. Jan Mackiewicz[11][12]; inny brat, Mieczysław został także aresztowany, lecz następnie zwolniony z obozu w Ostaszkowie z uwagi na zbyt niski stopień wojskowy[13]). W 1945 rodzina Mackiewiczów przeniosła się z Wileńszczyzny na Ziemie Odzyskane i osiadła w Człuchowie[14]. W 1949 Czesław Mackiewicz wyrokiem sądu został skazany na karę pięciu lat więzienia za działalność w AK (karę anulowano w wyniku amnestii), po czym utracił zatrudnienie w nadleśnictwie i rodzina przeniosła się do położonego nieopodal Złotowa, gdzie zamieszkiwali do 1951 (w tym czasie Lidia Mackiewicz pracowała jako nauczycielka)[15]. Brat Marii Kaczyńskiej, płk dr inż. Konrad Mackiewicz był pracownikiem Instytutu Technicznego Wojsk Lotniczych[16]. Ojciec Marii Kaczyńskiej, Czesław, zmarł wskutek obrażeń odniesionych w wypadku drogowym[17].
Wywód genealogiczny
4. Szymon Mackiewicz (1868−1939)
2. Czesław Mackiewicz (1914−1976)
5. Helena Łoś (1883−?)
1. Maria Mackiewicz (1942−2010)
6. Wincenty Piszczako (?–?)
3. Lidia Piszczako (1916−2004)
7. Helena Pitrian (?–?)
Młodość i wykształcenie
Maria Kaczyńska urodziła się z wadą serca, ponadto często chorowała na zapalenie płuc, w związku z czym w 1951 rodzice zdecydowali o rocznym wyjeździe do sanatorium w Rabce (wpierw wyjechała tam matka z Marią i Konradem, a w 1953 dołączył do nich ojciec i zamieszkali tam na stałe)[18]. W 1955 przeszła operację serca, którą przeprowadził prof. Leon Manteuffel-Szoege[19][20]. Tam ukończyła szkołę podstawową i w latach 1957–1961 uczęszczała do I Liceum Ogólnokształcącego im. Eugeniusza Romera w Rabce[21], gdzie w 1961 uzyskała maturę[22]. Przez wiele lat pobierała lekcje gry na fortepianie[23].
W 1961 roku zaczęła studiować handel zagraniczny (specjalność: transport morski) w Wyższej Szkole Ekonomicznej w Sopocie. W latach 1966–1968 przebywała na urlopie dziekańskim. W tym czasie wyjechała na 6 miesięcy do Londynu w ramach au pair. Następnie przedłużyła pobyt w Anglii i uczęszczała do szkoły językowej Richmond Institute of Further Education. W 1967 roku wyjechała do Paryża, gdzie przez pół roku uczęszczała na kurs języka francuskiego. W 1969 roku uzyskała tytuł zawodowy magistra nauk ekonomicznych, broniąc pracę pt. Reklamy polskich towarów spożywczych na rynku brytyjskim[24].
Znała język angielski i francuski, porozumiewała się także w językach hiszpańskim i rosyjskim[23].
Życie prywatne i zawodowe
Po ukończeniu studiów podjęła pracę w Instytucie Morskim w Gdańsku w pracowni badań koniunkturalnych, gdzie przeprowadzała badania perspektyw rozwoju rynków frachtowych na Dalekim Wschodzie[25]. Przyszłego męża poznała w 1976, gdy pracowała naukowo w Instytucie Morskim, a on studiował. Dwa lata później się pobrali[26]. Wydział II SB w Gdańsku zarejestrował Marię Mackiewicz jako kontakt operacyjny (nr rej. 22626) od 26 lutego 1977 do 11 lipca 1978[27]. Maria Kaczyńska po urlopie macierzyńskim nie powróciła do pracy zawodowej, a zarabiała jako korepetytorka i tłumaczka. Maria i Lech Kaczyńscy mieli córkę Martę (ur. 1980), absolwentkęprawa na Uniwersytecie Gdańskim, oraz dwie wnuczki, Ewę i Martynę[28] (ich ojcem jest były mąż Marty, Marcin Dubieniecki). Maria i Lech Kaczyńscy mieszkali w Sopocie[29].
Jako pierwsza dama[31] podjęła działania wspierające działalność charytatywną[32].
Objęła patronat nad wieloma akcjami dobroczynnymi (m.in. Galą Charytatywną z okazji 60-lecia Funduszu Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci UNICEF). Została także honorowym patronem akcji „Zakopane bez barier”.
9 listopada 2006 została matką chrzestną pierwszego polskiego samolotu myśliwskiego typu F-16 „Jastrząb”.
W lutym 2007 opowiedziała się za pozostawieniem Doliny Rospudy w nienaruszonym stanie.
8 marca 2007 podpisała się pod apelem kobiet mediów do parlamentarzystów o pozostawienie bez zmian zapisu konstytucji w dziedzinie ochrony życia, co wywołało gwałtowną krytykę o. Tadeusza Rydzyka.
8 lipca 2007 tygodnik Wprost ujawnił nagrania z wykładu o. Tadeusza Rydzyka, który powiedział o Marii Kaczyńskiej (według niektórych[według kogo?] domniemana wypowiedź odnosi się do Magdaleny Środy) m.in.: Pani prezydentowa z taką eutanazją? Ty czarownico! Ja ci dam! Jak zabijać ludzi, to sama się podstaw pierwsza. Wypowiedź ta była związana z zaproszeniem 8 marca 2007 do pałacu prezydenckiego środowisk feministycznych, w tym Magdaleny Środy, która jednoznacznie wypowiadała się za prawem do eutanazji.
16 września 2007 Maria Kaczyńska odwiedziła w szpitalu w Ustrzykach DolnychCzeczenkę, której trzy martwe córki znaleziono w Bieszczadach. Kamisa D. i jej synek Mahomet trafili do szpitala po tym, jak zostali zatrzymani przez polską Straż Graniczną podczas nielegalnego przekraczania granicy polsko-ukraińskiej.
Odbywała spotkania z Przewodniczącą Międzynarodowego Zgromadzenia Kobiet Ministrów, Madeleine Albright[33][34][35], z którą 25 kwietnia 2008 podjęła wspólną inicjatywą dotyczącą działań na rzecz profilaktyki zdrowotnej kobiet i zainicjowała podpisy pod „Deklaracją na rzecz poprawy sytuacji zdrowotnej kobiet w Europie Środkowej”[36]. Ponadto w styczniu 2009 zaangażowała się w akcję IV Tygodnia Walki z Rakiem Szyjki Macicy[37].
Specjalny Wysłannik Prezydenta RP
W imieniu prezydenta uczestniczyła jako Specjalny Wysłannik Prezydenta RP w wielu uroczystościach międzynarodowych, reprezentując de facto głowę państwa polskiego. 1 lutego 2006 podjęła w Pałacu Prezydenckim księżniczkę Annę.
Maria Kaczyńska jako Specjalny Wysłannik Prezydenta RP uczestniczyła w następujących wydarzeniach:
Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski (pośmiertnie, postanowieniem z 16 kwietnia 2010 marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego wykonującego obowiązki prezydenta RP, na wniosek Kapituły Orderu Odrodzenia Polski, „za wybitne zasługi w służbie państwu i społeczeństwu”)[38][39].
W listopadzie 2006 Maria Kaczyńska otrzymała tytuł i statuetkę Człowiek Otwartego Serca, przyznawaną przez Kapitułę Stowarzyszenia Osób i Dzieci Niepełnosprawnych Pomocna Dłoń.
W grudniu 2006 prezydentowa otrzymała tytuł honorowego Przyjaciela Palestyńskiego Towarzystwa im. Fryderyka Chopina, który jest nadawany przez Palestyńskie Towarzystwo im. Fryderyka Chopina miłośnikom muzyki oraz promotorom kultury, literatury i sztuki.
W listopadzie 2007 Maria Kaczyńska otrzymała tytuł honorowego Anioła Kliniki Budzik, który został nadany Pani Prezydentowej przez Fundację Ewy BłaszczykAkogo? za zaangażowanie w budowę Kliniki Budzik.
Od 13 grudnia 2007 przewodniczyła Honorowemu Komitetowi Rozwoju Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli[43]
25 stycznia 2008 prezydentowa Kaczyńska otrzymała statuetkę Mecenasa Polskiej Ekologii, przyznawaną przez Narodową Radę Ekologiczną za zaangażowanie w problemy ochrony środowiska.
W kwietniu 2008 imieniem i nazwiskiem prezydentowej Marii Kaczyńskiej oficjalnie nazwano nową odmianę uprawną tulipana o nazwie systematycznej Tulipa L. 'Maria Kaczynska'. Była pierwszą osobistością z Polski, która została w ten sposób uhonorowana. 24 kwietnia 2008 w ambasadzie Holandii w Warszawie Maria Kaczyńska otrzymała jednego „swojego” tulipana w szklanej donicy. Odmiana ta ma być zasadzona na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego w Warszawie.
3 października 2008 Marię Kaczyńską uhonorowano Bursztynową Różą – wyróżnieniem przyznawanym w uznaniu za działalność charytatywną pod hasłem Miej serce i patrzaj w serce – przeciw obojętności.
W styczniu 2009 Maria Kaczyńska otrzymała honorowe członkostwo maltańskiego towarzystwa Xirka Ġieħ ir-Repubblika, nadawane za zasługi dla Republiki Malty[45].
17 marca 2009 Maria Kaczyńska została uhonorowana orderem „Ambasadora Rozwoju Profilaktyki Zdrowia w Polsce 2009” za zaangażowanie na rzecz profilaktyki onkologicznej, poprawy sytuacji osób niepełnosprawnych w Polsce oraz zapobieganiu krzywdzeniu i wykorzystywaniu dzieci, a także za zaangażowanie w problemy ochrony środowiska. Odznaczenie to przyznawane jest przez Fundację „Akademia Zdrowia i Urody”, Stałe Przedstawicielstwo ONZ w Polsce oraz Światową Organizację Zdrowia.
Lech i Maria Kaczyńscy w Baku, 3 lipca 2009Trumny Prezydenta Lecha Kaczyńskiego i Marii Kaczyńskiej w Sali Kolumnowej Pałacu PrezydenckiegoTrumny Lecha i Marii Kaczyńskich w krypcie katedry wawelskiej w trakcie uroczystości pogrzebowychSarkofag Lecha i Marii Kaczyńskich w krypcie katedry wawelskiejNowy sarkofag z marmuru karraryjskiego (2016)Pomnik Lecha i Marii Kaczyńskich w RadomiuSymboliczny grób Lecha i Marii Kaczyńskich na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie oraz wspólny grób Jadwigi Kaczyńskiej i rodziny
13 kwietnia 2010 trumna z ciałem Marii Kaczyńskiej została przewieziona samolotem wojskowym z Moskwy do Warszawy i wystawiona na widok publiczny wraz z trumną męża w Sali Kolumnowej Pałacu Prezydenckiego w Warszawie[53]. Według szacunków Kancelarii Prezydenta, w dniach 13–17 kwietnia prezydenckiej parze mogło oddać hołd ok. 180 tys. osób[54].
Szczątki pary prezydenckiej zostały ekshumowane 15 listopada 2016 w ramach zaplanowanych przez Prokuraturę Generalną ekshumacji ofiar katastrofy smoleńskiej, a następnie przebadane w Zakładzie Medycyny Sądowej Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego[57]. Ponowny pochówek w tym samym miejscu miał miejsce trzy dni później z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy i premier Beaty Szydło. Trumny pary prezydenckiej zostały umieszczone w nowym sarkofagu wykonanym z marmuru karraryjskiego[58].
W 2010 pamięci Marii Kaczyńskiej została poświęcona książka pierwszej damy Gruzji Sandry Roelofs „Historia idealistki” (Tbilisi 2010)[59]. W 2011 Sandra Roelofs ustanowiła stypendium im. Marii Kaczyńskiej w dziedzinie muzyki poważnej i medycyny[60].
Imię Lecha i Marii Kaczyńskiego otrzymały ulica Czarnomorska w dzielnicy Isani w gruzińskiej stolicy Tbilisi (13 kwietnia 2010)[61] i ulica w Batumi (25 maja 2010)[62].
Imieniem Marii i Lecha Kaczyńskich postanowiono nazwać szpital w Essassa w rejonie Libreville w Gabonie (kwiecień 2010)[63].
16 kwietnia 2010 Rada Miasta Sopotu nazwała imieniem Lecha i Marii Kaczyńskich dotychczasowy Park Południowy, położony na terenie miasta[64].
28 kwietnia 2010 imieniem Lecha i Marii Kaczyńskich nazwano park poniżej tarasu spacerowego Kamiennej Góry w Gdyni[65]
4 kwietnia 2011 Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu monetę o nominale 100 zł z wizerunkiem Lecha Kaczyńskiego i Marii Kaczyńskiej (złotopróby 900/1000, masa 8 g, średnica 21 mm, nakład 5000 egz.)[67].
20 maja 2010 imieniem Marii Kaczyńskiej nazwano Centrum Profilaktyki Przeciwrakowej w dzielnicy Varketili w Tbilisi w Gruzji[68].
↑Wspomnienie na stronie I Liceum Ogólnokształcącego im. E. Romera w Rabce-Zdroju .
↑Lista absolwentów I Liceum Ogólnokształcącego im. E. Romera w Rabce-Zdroju, rocznik maturalny 1960/61, klasa A, nr 15 (figuruje w spisie jako Maria Mackiewicz). .