Młynarzowa Przehyba

W dzisiejszym świecie Młynarzowa Przehyba to temat, który zyskał ogromne znaczenie i przykuł uwagę szerokiego grona odbiorców. Niezależnie od tego, czy ze względu na swój wpływ na społeczeństwo, znaczenie na polu zawodowym czy wpływ na kulturę popularną, Młynarzowa Przehyba stał się podstawowym aspektem obecnej panoramy. W tym artykule dokładnie zbadamy wszystkie aspekty Młynarzowa Przehyba, od jego powstania po dzisiejszą ewolucję, oferując wszechstronną perspektywę, która pozwala nam zrozumieć jego znaczenie i zakres w różnych kontekstach.

Widok z Doliny Białej Wody

Młynarzowa Przehyba (słow. Priehyba pod Malým Mlynárom[1], ok. 1972 m) – prawie poziomy odcinek grani w masywie Młynarza w słowackich Tatrach Wysokich. Znajduje się w jego głównej grani w odległości około 40 m na południe od głównego wierzchołka Małego Młynarza. Młynarzowa Przehyba jest częściowo kamienista, częściowo trawiasta. Na zachód opada z niej niezbyt stromy stok, górą trawiasty, dołem miejscami porośnięty kosodrzewiną. Na południowo-wschodnią stronę opada bardziej stroma, trawiasta depresja, która wkrótce zmienia kierunek na północno-wschodni. Depresja ta stanowi najwyższą część wielkiego Skoruszowego Żlebu. Około 20 m od miejsca, w którym depresja zmienia kierunek, po jej orograficznie prawej stronie, znajduje się Wyżnie Jarząbkowe Siodełko i najwyższa kulminacja Jarząbkowego Grzbietu[2].

Autorem nazwy Młynarzowej Przehyby jest Władysław Cywiński[2].

Drogi wspinaczkowe

  1. Zachodnim zboczem, z Doliny Żabiej Białczańskiej (na Młynarzową Przehybę); 0- w skali tatrzańskiej, czas przejścia 30 min,
  2. Od wschodu, Skoruszowym Żlebem (na Młynarzową Przehybę); I, 2 godz.,
  3. Północną granią z Młynarzowej Przehyby (przez Jarząbkowy Zwornik, Jarząbkową Przehybę, Młynarzowe Zęby, Młynarzowe Wrótka i Pośredniego Młynarza na szczyt Wielkiego Młynarza); 0+ w skali tatrzańskiej, czas przejścia 1 godz.)[2].

Masyw Młynarza jest zamknięty dla turystów i taterników (obszar ochrony ścisłej Tatrzańskiego Parku Narodowego)[3].

Przypisy