Depresja (geomorfologia)

Obecnie Depresja (geomorfologia) stał się tematem cieszącym się dużym zainteresowaniem i znaczeniem w różnych obszarach. Wraz z postępem technologii i globalizacją Depresja (geomorfologia) przejął fundamentalną rolę w naszym codziennym życiu. Od wpływu na gospodarkę po wpływ na społeczeństwo, Depresja (geomorfologia) wywołał liczne debaty i refleksje. W tym artykule zbadamy różne wymiary Depresja (geomorfologia), analizując jego znaczenie, konsekwencje i ewolucję w czasie. Zagłębienie się w świat Depresja (geomorfologia) pozwoli nam lepiej zrozumieć, w jaki sposób ukształtował on naszą teraźniejszość i dokąd może zmierzać w przyszłości.

Depresje i grzędy na południowych stokach Tatr Bielskich

Depresja – w topografii jest to wklęsła forma ukształtowania terenu. Jest podobna do żlebu, ale jest płytka i szersza. Często występuje między dwoma grzędami. Depresja stanowi pośrednią formę między żlebem a doliną. Przejście między tymi formami ukształtowania terenu jest płynne i czasami jest tylko sprawą umowną, czy jest to dolina, żleb czy depresja[1].

Zobacz też

Przypisy

  1. Zofia Radwańska-Paryska, Witold Henryk Paryski: Wielka encyklopedia tatrzańska. Poronin: Wydawnictwo Górskie, 2004. ISBN 83-7104-009-1.