W dzisiejszym świecie Anielska Igła jest nadal tematem o dużym znaczeniu i debacie. Od wielu lat Anielska Igła jest przedmiotem badań, analiz i refleksji ekspertów i badaczy z różnych dziedzin. Jego znaczenie przekroczyło granice, pokolenia i dyscypliny, stając się tematem powszechnego zainteresowania. Na przestrzeni dziejów Anielska Igła budził ciekawość i zainteresowanie ludzkości, a jego wpływ był powodem do dyskusji i refleksji w różnych kontekstach. W tym artykule zbadamy znaczenie i wpływ Anielska Igła na dzisiejsze społeczeństwo, a także jego znaczenie w przeszłości i potencjalny wpływ w przyszłości.
Anielska Igła (słow. Anjelská ihla[1], 1715 m n.p.m.[2]) – turniczka w głównej grani Młynarza w słowackich Tatrach Wysokich. Znajduje się w Skoruśniaku między V Aniołem (Piaty anjel) i Zadnią Anielską Przełączką (Zadná štrbina v Anjeloch)[3].
Jest to turniczka o typowym kształcie igły skalnej i wysokości około 10 m. Szczególnie efektownie wygląda ze ściany stawiarskiej w Doliny Żabiej Białczańskiej. Po raz pierwszy zdobył ją Władysław Cywiński 16 września 1992 roku. Wszedł na nią poprzez zarzucenie liny i małpowanie. On też jest autorem nazwy turniczki[3].