Obecnie Literatura to temat, który zyskał duże znaczenie w różnych obszarach społeczeństwa. Od polityki po kulturę popularną, Literatura stał się przedmiotem ciągłego zainteresowania i debaty. Z biegiem czasu zainteresowanie Literatura wzrosło, co doprowadziło do głębszych badań i wywołania dyskusji na temat jego znaczenia i konsekwencji. W tym artykule zbadamy różne perspektywy i podejścia związane z Literatura, aby zaoferować szerszą i bardziej szczegółową wizję tego tematu, który jest dziś tak istotny.
Literatura – wszystkie „sensowne twory słowne” (według definicji Stefanii Skwarczyńskiej), czyli dzieła artystyczne, tj. literatura piękna oraz teksty użytkowe, tj. literatura stosowana, zachowane w formie pisanej lub w przekazie ustnym[1][2].
Literaturę piękną[3] dzieli się zwykle na trzy rodzaje literackie według tradycji, uzupełnianej później Poetyki Arystotelesa: epikę (zarówno wierszem, jak i prozą), lirykę i dramat. Do gatunków epickich zaliczamy: opowiadanie, nowelę, bajkę, powieść, legendę, baśń. Do gatunków lirycznych zaliczamy: satyrę, hymn, odę, pieśń, sonet, fraszkę, elegię, tren. Do gatunków dramatycznych zaliczamy: tragedię, komedię, dramat właściwy.
W stosunku do literatury europejskiej i literatur związanych z nią stosuje się też podział na epoki (jak barok, renesans, romantyzm). Stosuje się także podziały na style literackie.