W tym artykule zbadamy temat Krzyż Więźnia Politycznego z szerokiej i multidyscyplinarnej perspektywy. Krzyż Więźnia Politycznego to temat, który wywołał zainteresowanie i debatę w różnych obszarach społeczeństwa, od polityki po kulturę popularną. Na przestrzeni dziejów Krzyż Więźnia Politycznego odegrał kluczową rolę w kształtowaniu naszej rzeczywistości społecznej, gospodarczej i kulturowej. Poprzez tę analizę będziemy starali się zrozumieć złożoność i wymiary Krzyż Więźnia Politycznego, a także jego wpływ na nasze życie. Od jego początków po obecne znaczenie – w tym artykule przyjrzymy się różnym aspektom Krzyż Więźnia Politycznego i temu, jak ukształtował on świat, w którym żyjemy.
![]() Awers | |
![]() Baretka | |
Wielkość |
44 x 51 mm |
---|
Krzyż Więźnia Politycznego – polskie odznaczenie niepaństwowe nadawane przez Stowarzyszenie Polskich b. Więźniów Politycznych[1].
Odznaczenie przyznawane jest osobom, które były więzione z przyczyn politycznych na terytorium Polski w latach 1939–1989[1].
Odznaczenie ma kształt krzyża o wymiarach 44 x 51 mm[2] z ramionami delikatnie rozszerzającymi się do zewnątrz. Krawędzie krzyża są pogrubione. Na awersie na poziomych ramionach krzyża znajdują się napisy WIĘZIEŃ (po lewej) oraz POLITYCZNY (po prawej), natomiast na pionowych ramionach 1939 (na górze) i 1989 (na dole). W środku krzyża znajduje się tarcza herbowa pokryta czerwoną emalią, otoczona obwódką stylizowaną na drut kolczasty, a na niej widnieje wizerunek polskiego orła w koronie wyrywającego się z krat więzienia[1]. Na rewersie krzyża znajduje się skrót nazwy stowarzyszenia przyznającego odznaczenie, SPb (po lewej) i WP (po prawej), pośrodku krzyża zaś znak Polski Walczącej[3][4].
Krzyż zawieszony jest na wstążce utrzymanej głównie w kolorze ciemnoniebieskim, z podwójnym paskiem pośrodku w barwach flagi Polski. Do odznaczenia dołączana jest miniaturka o wymiarach 21 x 23 mm, mocowana na szpilkę[2].