Król pasterz (KV 208)

W dzisiejszym świecie Król pasterz (KV 208) to temat, który staje się coraz bardziej istotny i interesujący. Od wpływu na społeczeństwo po wpływ na codzienne życie ludzi, Król pasterz (KV 208) stał się powracającym tematem w debatach, rozmowach i analizach. W miarę upływu czasu Król pasterz (KV 208) nadal budzi głęboką refleksję w różnych obszarach, od polityki i ekonomii po kulturę i technologię. Dlatego ważne jest, aby zająć się tym problemem w sposób głęboki i szczegółowy, aby zrozumieć jego zakres i móc zrozumieć jego prawdziwy wpływ na nasze życie. W tym artykule zbadamy różne aspekty związane z Król pasterz (KV 208), odnosząc się do jego dzisiejszego znaczenia i znaczenia.

Król pasterz
Il rè pastore
ilustracja
Muzyka

Wolfgang Amadeus Mozart

Libretto

Giambattista Varesco

Liczba aktów

2

Język oryginału

włoski

Źródło literackie

Aminta Torquato Tasso

Data powstania

marzec i kwiecień 1775

Prapremiera

23 kwietnia 1775
Teatr Dworski w Salzburgu

Król pasterz (KV 208)Il rè pastore - opera w 2 aktach z muzyką Wolfganga Amadeusa Mozarta do libretta Giambattisty Varesco będącego adaptacją Aminty Torquato Tasso.

Okoliczności powstania

Mozart skomponował operę w marcu i kwietniu 1775 roku w Salzburgu, na zamówienie arcybiskupa Hieronima Colloredo. Premiera miała miejsce 23 kwietnia 1775 w Teatrze Dworskim w Salzburgu, z okazji wizyty w arcyksięcia Maksymiliana Franciszka, który zatrzymał się w tym mieście w czasie podróży z Włoch do Wiednia.

Osoby

  • Aleksander, Król Macedonii (tenor)
  • Aminta, pasterz (sopran)
  • Eliza, fenicka pasterka (sopran)
  • Tamiri, córka zdetronizowanego despoty Stratone (sopran)
  • Agenor, szlachcic sydoński (tenor)

Treść

Akcja toczy się w starożytnej Macedonii za panowania króla Aleksandra III.

Linki zewnętrzne