W tym artykule przyjrzymy się fascynującemu życiu i twórczości Koromysło, osoby, która pozostawiła niezatarty ślad w historii. Od skromnych początków po szczyt swojej kariery, Koromysło udowodnił, że jest prawdziwym liderem i wizjonerem w swojej dziedzinie. Na tych stronach przyjrzymy się jego dziedzictwu i wkładowi, a także wpływowi, jaki wywarł na społeczeństwo i otaczający go świat. Koromysło to postać warta przestudiowania i podziwu, a dzięki temu artykułowi mamy nadzieję zapewnić głębszy wgląd w jego życie i wpływ, jaki miał na historię.
Koromysło (lm koromysła) – nosidło, pałąkowaty drewniany przyrząd ułatwiający przenoszenie na barkach ciężarów; nazwa zapożyczona z języka ukraińskiego (корóмисло)[1].
Stosowany głównie w gospodarstwie wiejskim, gdzie służy do noszenia wiader z wodą z rzeki lub studni. Ma kształt nakładanej na ramiona, pałąkowatej belki z wycięciem na szyję. Dwa pojemniki o zbliżonych masach zawieszane są na hakach po obu końcach pałąka, dzięki czemu obciążenie koromysła zachowuje równowagę.
Inne spotykane w polszczyźnie nazwy gwarowe i regionalne: sądy, jarzemka, kluki[2], siudy, kule, szelki[3], pydy (pedy)[4], szuńdy[5].