Kościół powszechny

W następnym artykule temat Kościół powszechny zostanie omówiony z różnych perspektyw, w celu zapewnienia pełnego i szczegółowego spojrzenia na ten temat. Przeanalizowane zostaną podstawowe aspekty, zbadane zostaną różne opinie i przedstawione zostaną konkretne przypadki, które ilustrują znaczenie i znaczenie Kościół powszechny dzisiaj. Podobnie zaprezentowane zostaną odpowiednie dane, zaktualizowane statystyki i omówiony zostanie wpływ, jaki Kościół powszechny wywarł na różne obszary społeczeństwa. Poprzez ten artykuł pragniemy przekazać czytelnikowi solidną i aktualną wiedzę na temat Kościół powszechny, aby mógł on dogłębnie zrozumieć ten temat i wyrobić sobie na jego temat własne zdanie.

Kościół powszechny (gr. katholikos/łac. catholicus - powszechny) – Kościół katolicki, którego misja dotyczy całej ludzkości niezależnie od płci, stanu, majątku, narodowości itp.

Powszechność (katolickość) Kościoła w myśl nicejsko-konstantynopolitańskiego wyznania wiary należy do czterech jego znamion (obok jedności, świętości i apostolskości).

Według Katechizmu Kościoła Katolickiego mówi o tym kanon nr 830:

Słowo „powszechny” („katolicki”) oznacza „uniwersalny”, czyli „cały” lub „zupełny”. Kościół jest powszechny w podwójnym znaczeniu: Kościół jest powszechny, ponieważ jest w nim obecny Chrystus. „Tam gdzie jest Jezus Chrystus, tam jest Kościół powszechny”. Istnieje w nim pełnia Ciała Chrystusa zjednoczona z Głową, w wyniku czego Kościół otrzymuje od Niego „pełnię środków zbawienia”, której On chciał mu udzielić: poprawne i pełne wyznanie wiary, integralne życie sakramentalne, posługa święceń w sukcesji apostolskiej. W tym podstawowym znaczeniu Kościół był już powszechny w dniu Pięćdziesiątnicy i taki będzie aż do dnia Paruzji.[1]

oraz kanon nr 831:

Kościół jest powszechny, ponieważ został posłany przez Chrystusa do całego rodzaju ludzkiego.

Przypisy