Kazimierz Karwowski (marszałek sejmu)

W tym artykule temat Kazimierz Karwowski (marszałek sejmu) zostanie omówiony z różnych perspektyw, w celu przeanalizowania jego znaczenia i przydatności dzisiaj. Zbadamy różne implikacje, jakie Kazimierz Karwowski (marszałek sejmu) ma dla naszego społeczeństwa, a także jego wpływ na codzienne życie ludzi. Ponadto zaprezentowane zostaną różne punkty widzenia ekspertów i specjalistów w tej dziedzinie, aby wzbogacić debatę i zaoferować pełniejszą i obiektywniejszą wizję Kazimierz Karwowski (marszałek sejmu). Podobnie zostaną zbadane konkretne przykłady w celu zilustrowania wpływu Kazimierz Karwowski (marszałek sejmu) w różnych obszarach i zaproponowane zostaną możliwe rozwiązania lub zalecenia, aby odpowiednio sprostać wyzwaniom, jakie obecnie stwarza Kazimierz Karwowski (marszałek sejmu). Ostatecznie ten artykuł ma na celu pogłębienie wiedzy na temat Kazimierz Karwowski (marszałek sejmu) i zachęcenie do konstruktywnej debaty na temat jego znaczenia i konsekwencji dla naszego społeczeństwa.

Kazimierz Karwowski
Herb
Pniejnia
Data urodzenia

ok. 1670

Data śmierci

12 maja 1746

Kazimierz Karwowski herbu Pniejnia (ur. ok. 1670 – zm. 12 maja 1746) – marszałek sejmu w 1740, deputat na Trybunał Główny Koronny w 1714 roku, cześnik wiski od 1703, stolnik i łowczy bielski, pisarz ziemi bielskiej, podstarości, podstoli i sędzia grodzki brański, poseł.

W latach 17011740 został wybrany posłem 26 razy, co stanowi rekord w historii IRP.[1] W 1710 podpisał poparcie dla konfederacji sandomierskiej.

Zwolennik ograniczenia stosowania liberum veto, starannie wykształcony, posiadał doskonałą znajomość języka łacińskiego, nazywany przez współczesnych Civis et consul Polonus.

Przypisy

  1. Jacek Jędruch, Constitutions, elections, and legislatures of Poland, 1493-1977: a guide to their history, 1982, University Press of America, s.154

Bibliografia