Karykatura

Dziś Karykatura jest tematem cieszącym się dużym zainteresowaniem i znaczeniem w różnych obszarach społeczeństwa. Jego wpływ rozprzestrzenił się na cały świat, wywołując debaty, refleksje i działania wokół jego konsekwencji. W tym artykule szczegółowo i krytycznie zbadamy rolę Karykatura w naszej obecnej rzeczywistości, analizując jej różne aspekty, perspektywy i konsekwencje. Zbadany zostanie jego wpływ w różnych kontekstach, a także możliwe rozwiązania i alternatywy umożliwiające sprostanie stojącym przed nim wyzwaniom. Karykatura stał się centralnym zagadnieniem w agendzie publicznej i prywatnej, dlatego zrozumienie jego zakresu i dynamiki jest niezbędne, aby móc skutecznie i odpowiedzialnie zająć się nim.

Karykatura (wł. caricatura) – świadomie przedstawienie osoby, zjawiska lub przedmiotu w sposób zdeformowany, które ma na celu podkreślenie negatywnego charakteru elementów, właściwości, cech[1]. Do osiągnięcia tego celu stosuje się hiperbolę, niektóre rzeczy i zjawiska mogą być natomiast pominięte lub uproszczone[1].

Terminem tym określa się także dzieło zawierające właśnie takie przedstawienie. Często jest to rysunek (zazwyczaj portret), rzadziej rzeźba (np. karykatury autorstwa Józefa Gosławskiego). Także forma literacka, gdzie sposób przedstawienia postaci literackiej, polega na wyolbrzymieniu i pełnym przesady wyjaskrawieniu pewnych cech jej wyglądu zewnętrznego lub postawy wobec życia, mający na celu ośmieszającą charakterystykę. Karykatura jest jednym z uprzywilejowanych instrumentów satyry.

Słowo karykatura jest także używane na określenie zniekształcenia, wykrzywienia właściwego, naturalnego charakteru kogoś lub czegoś (deformacja).

 Z tym tematem związana jest kategoria: Karykaturzyści.

Zobacz też

Przypisy

  1. a b Mistrík 1993 ↓, s. 231.

Bibliografia