W dzisiejszym świecie Karczma pozostaje tematem o wielkim znaczeniu i zainteresowaniu szerokiego grona osób. Od wpływu na społeczeństwo po globalne implikacje, Karczma jest tematem, który nadal wywołuje debaty i refleksje. Z biegiem czasu jego znaczenie wzrosło, wywołując badania, dyskusje i znaczące zmiany w różnych obszarach. W tym artykule dokładnie zbadamy różne wymiary Karczma, od jego początków do jego obecnego znaczenia, w celu zapewnienia kompleksowego i aktualnego spojrzenia na ten temat, który jest dziś tak istotny.
Karczma (również austeria, oberża, zajazd, gospoda, gościniec) – budynek służący jako miejsce spotkań i wyszynku oraz czasami jako dom zajezdny przeznaczony dla podróżnych[1].
Historia karczm w Polsce datuje się od wczesnego średniowiecza i związana jest z prawem propinacji. Początkowo stanowiły własność władcy, który nadawał przywilej ich prowadzenia zakonom, rycerstwu, a w okresie kolonizacji na prawie niemieckim sołtysom sprowadzającym osadników. Od 1494 obowiązywało prawo propinacyjne, zastrzegające wyłączność sprzedaży trunków dla właścicieli wiosek. Od tego czasu wina i miody były z karczem systematycznie wypierane przez wódkę.
Dla zwiększenia dochodów wprowadzano przymus propinacyjny nakazujący chłopom kupowanie napojów alkoholowych w karczmach wyznaczonych przez właścicieli majątków oraz tak zwane „narzuty”, czyli obowiązek kupowania trunków po cenie narzuconej przez dwory.
Do XVIII wieku karczmy, przeważnie drewniane, stawiano przy głównych traktach, często na rozstajach dróg, na przedmieściach miast, w rynkach miasteczek oraz we wsiach[2].
W XIX wieku pojawił się nowy typ karczem, wzorowany na francuskich i niemieckich Établissement. Były to przedsiębiorstwa rozrywkowo-rekreacyjne otoczone ogrodem lub małym parkiem, zlokalizowane na przedmieściach i terenach podmiejskich wielkich i średnich miast.
Jednym z najbardziej znanych przykładów karczmy nowego typu jest Żółta Karczma na Służewie (Warszawa), o formie italianizującej, zbudowana w 1846 według projektu Franciszka Marii Lanciego[3]. Takim miejscem była też leśniczówka Teodora Milscha na ówczesnych obrzeżach rozwijającej się Łodzi (wspomniana m.in. w Ziemi Obiecanej Władysława Reymonta[4]), oferująca gościom nie tylko nocleg z restauracją i piwiarnią, ale także salę taneczną, teatr, muszlę koncertową, kręgielnię czy cyklicznie organizowane lunaparki i widowiska sportowo-rozrywkowe. Wszystko to otaczał leśny ogród piknikowy ze stawami, przystanią dla łódek, łowiskiem rybnym, elektrycznie oświetlaną zjeżdżalnią czy wieżą dla skoczków wyczynowych. Karierę obiektu przerwał rozwój miasta i urbanizacja okolicznych terenów.
Początkowo głównym pomieszczeniem karczmy była duża izba szynkowa, później powiększano je o pokoje zajezdne oraz stajnie i wozownie (stan). Często bryła budynku wyposażona była w ganki oraz podcienia i zwieńczona dachem polskim. W okresie klasycyzmu, w karczmach murowanych, charakterystycznymi elementami architektonicznymi były portyki i ryzality.
W Polsce występowały głównie dwa typy karczm:
Nieliczne zachowane karczmy polskie to:
We Włoszech występują małe oberże określane jako osterie (wł. osteria).