Język njandża

W tym artykule zbadamy wpływ, jaki Język njandża wywarł na różne aspekty współczesnego społeczeństwa. Od momentu powstania Język njandża wywołał wielką debatę i wygenerował znaczące zmiany w różnych obszarach, od polityki po technologię, w tym kulturę i relacje międzyludzkie. Na tych stronach będziemy analizować, jak Język njandża zmienił sposób, w jaki wchodzimy w interakcje, myślimy i odnosimy się do otaczającego nas świata. Dodatkowo zbadamy jego wpływ w sferze zawodowej oraz to, jak wpłynął na sposób działania firm i komunikowania się z klientami. Poprzez tę analizę staramy się rzucić światło na znaczenie i zakres Język njandża we współczesnym społeczeństwie.

Język njandża[1], język niandża, język nyanja – język z rodziny bantu używany w Malawi, Zambii i Mozambiku. Rozpada się na kilka dialektów, uznawanych czasem za osobne języki, między innymi czewa i nsenga[2].

Według Kennetha Katznera język njandża częściej określany jest w nim samym jako chinyanja (czinjandża[a]), zaś w Malawi nazywany jest czewa (cziczewa)[4].

W Malawi językiem tym posługuje się ponad 6 milionów ludzi, czyli prawie dwie trzecie mieszkańców. W Zambii mówi nim około miliona mieszkańców, a w Mozambiku około 500 tysięcy[4].

Uwagi

  1. Przedrostek „czi” stawiany jest przed rzeczownikami oznaczającymi język, więc „cziczewa” to dosłownie „język (ludu) Czewa[3].

Przypisy

  1. Encyklopedia popularna PWN, Państwowe Wydawnictwo Naukowe 1982, s. 512
  2. Stanisław Piłaszewicz, Eugeniusz Rzewuski: Wstęp do afrykanistyki. Warszawa: Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego, 2004, s. 177. ISBN 83-235-0061-4.
  3. Professional Chewa Translation Service, Tomedes.com
  4. a b Kenneth Katzner: The Languages of the World. London & New York: Routledge, 2002, s. 318. ISBN 0-415-25004-8.

Linki zewnętrzne