John Archibald Wheeler

W tym artykule zagłębimy się w fascynujący świat John Archibald Wheeler, temat, który na przestrzeni dziejów wzbudził zainteresowanie wielu ludzi. John Archibald Wheeler był przedmiotem debat i badań w różnych dziedzinach, od psychologii po naukę, w tym historię i kulturę. W tym artykule zbadamy różne aspekty związane z John Archibald Wheeler, od jego pochodzenia i ewolucji po wpływ na dzisiejsze społeczeństwo. Ponadto przeanalizujemy różne perspektywy i teorie, które pojawiły się wokół John Archibald Wheeler, a także implikacje, jakie ma to na nasze codzienne życie. Przygotuj się na wejście do ekscytującego świata John Archibald Wheeler i odkryj wszystko, co ten motyw ma do zaoferowania!

John Wheeler
Ilustracja
John Archibald Wheeler (1963)
Państwo działania

Stany Zjednoczone

Data i miejsce urodzenia

9 lipca 1911
Jacksonville

Data śmierci

13 kwietnia 2008

profesor nauk fizycznych
Specjalność: fizyka teoretyczna
Uczelnia

Uniwersytet w Austin,
Uniwersytet Princeton

Nagrody

Nagroda Wolfa
Nagroda Alberta Einsteina

John Archibald Wheeler (ur. 9 lipca 1911 w Jacksonville, Floryda, zm. 13 kwietnia 2008 w Hightstown[1]) – amerykański fizyk teoretyczny, laureat Nagrody Einsteina (1965) i Nagrody Wolfa w dziedzinie fizyki (1997).

Życiorys

W latach 1947–1976 profesor Uniwersytetu w Princeton, od 1976 Uniwersytetu w Austin (stan Teksas).

Prowadził badania w dziedzinie fizyki atomowej i fizyki jądrowej oraz oddziaływań elektromagnetycznych między cząstkami elementarnymi. Opracował teorię stanu równowagi gwiazd bardzo gęstych. Autor teoretycznych prac z zakresu unifikacji oddziaływań.

Zajmował się teorią czarnych dziur i kolapsu (zapadania) grawitacyjnego. W 1969 roku wprowadził termin czarna dziura.

Nagrody

Wheeler w 1997 r. został uhonorowany Nagrodą Wolfa za wkład w fizykę. Laureat Medalu Oersteda za nauczanie fizyki i Nagrody Enrica Fermiego[2].

Przypisy

Bibliografia

  • Fizyka czasoprzestrzeni (wspólnie z Edwinem F. Taylorem, 1966, wyd. pol. Warszawa 1975).