Język eyak

W dzisiejszym artykule zagłębimy się w fascynujący świat Język eyak. Niezależnie od Twoich zainteresowań lub obaw, jesteśmy pewni, że znajdziesz odpowiednie i przydatne informacje, które pomogą Ci lepiej zrozumieć ten temat. Od jego początków po dzisiejszą ewolucję, zagłębimy się w kluczowe aspekty, które pozwolą Ci zdobyć głębszą wiedzę na temat Język eyak. Niezależnie od tego, czy jesteś ekspertem w danej dziedzinie, czy dopiero zaczynasz zgłębiać ten temat, ten artykuł ma na celu przedstawienie kompleksowej i wzbogacającej wizji, która pozwoli Ci poszerzyć horyzonty i wzbogacić spojrzenie na Język eyak. Przygotuj się na podróż pełną odkryć i wiedzy, która miło Cię zaskoczy!

I·ya·q
Obszar

Stany Zjednoczone (Alaska, /Cordova/)

Liczba mówiących

0 (język wymarły w 2008 r.)

Pismo/alfabet

łacińskie

Klasyfikacja genetyczna
Status oficjalny
UNESCO 6 wymarły
Ethnologue 9 drzemiący
Kody języka
ISO 639-3 eya
IETF eya
Glottolog eyak1241
Ethnologue eya
WALS eya
Występowanie
Ilustracja
Zasięg języka przed epoką kolonialną
W Wikipedii
Zobacz też: język, języki świata
Ta strona zawiera symbole fonetyczne MAF. Bez właściwego wsparcia renderowania wyświetlane mogą być puste prostokąty lub inne symbole zamiast znaków Unikodu.

Język eyak – wymarły język z rodziny języków na-dene. Językiem tym posługiwano się w południowo-centralnej Alasce.

Badaniem języka eyak zajmował się od 1963 r. językoznawca Michael Krass (wówczas posługiwało się nim 6 osób)[1]. Eyak wypierany był przez język tlingit, a następnie znalazł się pod naciskiem języka angielskiego. Ostatnią znaną osobą biegle mówiącą tym językiem była Marie Smith z Cordovy, mieszkająca w Anchorage, która zmarła w styczniu 2008 r.[1][2]

Przypisy

  1. a b Sarah G. Thomason, Endangered Languages, Cambridge: Cambridge University Press, 2015, s. 45–46, ISBN 978-0-521-86573-9 (ang.).
  2. Umarła ostatnia osoba posługująca się językiem eyak. Wirtualna Polska, 2008-01-28. . . (pol.).