W tym artykule szczegółowo zbadamy temat Interleukina 5, analizując jego pochodzenie, dzisiejsze znaczenie i wpływ na różne obszary społeczeństwa. Interleukina 5 wzbudził duże zainteresowanie opinii publicznej, wywołując debaty i dyskusje na temat jego implikacji i konsekwencji. Dzięki podejściu multidyscyplinarnemu zbadamy wszystkie aspekty związane z Interleukina 5, od jego historii po możliwy przyszły rozwój, w celu zapewnienia kompleksowego i aktualnego spojrzenia na ten temat, który przyciągnął tak wiele uwagi w ostatnich latach.
Interleukina 5 (IL-5) – cytokina wydzielana przez limfocyty Th2 CD4+ i komórki tuczne[1].
IL-5 działa synergistycznie z G-CSF regulując dojrzewanie eozynofilów i bazofilów. Wpływa także na limfocyty B, promując ich proliferację i stymuluje produkcję przeciwciał, głównie IgA[1].
Na strukturę ludzkiej IL-5 składa się 115 aminokwasów (u myszy 133 aminokwasy). W przeciwieństwie do interleukiny 3 i GM-CSF), IL-5 w swojej aktywnej postaci jest homodimerem[2].
Interleukina-5 ma istotne znaczenie w patogenezie wielu chorób alergicznych, w tym alergicznego nieżytu nosa i astmy[3]. W tych schorzeniach obserwuje się znaczny wzrost liczby eozynofilów we krwi, w tkankach dróg oddechowych i w plwocinie. Eozynofile odgrywają szczególnie ważną rolę w astmie oskrzelowej[4].
Leki opracowane dla przeciwdziałania nadmiernemu działaniu IL-5 to: benralizumab, mepolizumab i reslizumab.