Interleukina 21

W tym artykule poruszony zostanie temat Interleukina 21, który wzbudził duże zainteresowanie w różnych obszarach. Interleukina 21 został przeanalizowany z różnych perspektyw, wywołując różne debaty i sprzeczne opinie. Na przestrzeni historii Interleukina 21 odgrywał istotną rolę w różnych kontekstach, co doprowadziło do jego dogłębnych badań. W tym artykule staramy się przedstawić globalną i zaktualizowaną wizję Interleukina 21, odnosząc się do jej początków, ewolucji i dzisiejszego wpływu. Poprzez szczegółową i rygorystyczną analizę będziemy starali się zapewnić czytelnikowi pełniejsze zrozumienie Interleukina 21 i jego znaczenia we współczesnym społeczeństwie.

Interleukina 21, IL-21cytokina należąca do hematopoetyn, która wiąże się z receptorem znajdującym się na powierzchni limfocytów B, komórek NK, zaktywowanych limfocytów T oraz komórek dendrytycznych.

Jest ona wytwarzana przez limfocyty CD4+. Pobudza proliferację aktywowanych wcześniej limfocytów B i T. Hamuje podziały limfocytów B. Zmniejsza też wytwarzanie IgE. Zwiększa cytotoksyczność komórek NK, nie wpływając przy tym na ich proliferację. Wraz z interleukiną 15 wpływa na powstawanie komórek NK w szpiku.

Indukuje odpowiedź przeciwnowotworową, poprzez aktywację limfocytów Tc.

Bibliografia

  • Jakub Gołąb, Marek Jakóbisiak, Witold Lasek, Tomasz Stokłosa: Immunologia. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2011, s. 127. ISBN 978-83-01-15154-6.