W tym artykule omówimy Geoida, temat dziś bardzo istotny i interesujący. Geoida to kwestia, która wywołała debatę i kontrowersje w różnych obszarach, budząc zainteresowanie ekspertów, naukowców i ogółu społeczeństwa. Z biegiem lat Geoida zyskiwał coraz większe znaczenie ze względu na jego wpływ na społeczeństwo i codzienne życie ludzi. W tym kontekście istotne jest szczegółowe przeanalizowanie Geoida, zbadanie jego różnych aspektów, implikacji i możliwych rozwiązań. Podobnie będziemy starali się zaoferować obiektywną i wzbogacającą perspektywę na Geoida, aby promować konstruktywny dialog i wspierać lepsze zrozumienie tego tematu.
Geoida – w geologii powierzchnia w każdym miejscu prostopadła do pionu wyznaczonego przez siłę ciężkości[1].
Geoida jest teoretyczną powierzchnią, na której potencjał siły ciężkości Ziemi jest stały, równy potencjałowi siły ciężkości na średnim poziomie mórz otwartych i przedłużoną umownie pod powierzchnią lądów. Ponieważ zawiera ona lustro wody w morzach i oceanach, nazywana jest też geoidą zerową. Jako powierzchnia ekwipotencjalna, geoida w każdym swym punkcie jest prostopadła do kierunku siły ciężkości (lokalnego pionu)[2]. Pojęcie wprowadził w 1873 roku niemiecki matematyk Johann Benedict Listing[3][1].
Ponieważ 71% powierzchni Ziemi stanowią oceany, geoida stanowi przybliżenie figury Ziemi. Jednak pod lądami przebieg geoidy jest skomplikowany ze względu na bardzo urozmaicony rozkład gęstości, głównie w przypowierzchniowych warstwach skorupy ziemskiej[4].
Przebieg geoidy jest efektem równowagi sił grawitacji Ziemi i innych ciał układu Słonecznego oraz sił bezwładności, jest ona zatem powierzchnią dynamiczną, stale ulegającą zmianom. W praktyce korzysta się z modelu geoidy, czyli zbioru liczb będących wartościami wysokości geoidy w węzłach siatki geograficznej[5].