Hans Makart

W tym artykule zajmiemy się tematem Hans Makart, który przykuł uwagę różnych dziedzin nauki i wzbudził duże zainteresowanie zarówno w środowisku akademickim, jak i w ogóle w społeczeństwie. Hans Makart od dawna jest przedmiotem debaty i dyskusji, a jego znaczenie staje się coraz bardziej widoczne w ostatnich latach. Temat ten wzbudził zainteresowanie badaczy, naukowców, profesjonalistów i ogółu społeczeństwa, ze względu na jego wpływ na różne aspekty życia codziennego. W tym artykule zbadamy różne aspekty związane z Hans Makart, analizując jego implikacje, historię, wpływ na dzień dzisiejszy i możliwe przyszłe scenariusze związane z tym tematem.

Hans Makart
Ilustracja
Hans Makart (Litografia z 1875 roku)
Data i miejsce urodzenia

28 maja 1840
Salzburg

Data i miejsce śmierci

3 października 1884
Wiedeń

Dziedzina sztuki

literatura, grafika

Hans Makart, Faun grający na syrindze (ok. 1870), Galeria Malarstwa i Rzeźby Muzeum Narodowego w Poznaniu
Hans Makart, Pięć zmysłów (1884), Österreichische Galerie Belvedere

Hans Makart (ur. 28 maja 1840 w Salzburgu, zm. 3 października 1884 w Wiedniu) – austriacki malarz, grafik i projektant dekoracji wnętrz, przedstawiciel akademizmu.

Życiorys

Był jednym z najpopularniejszych malarzy wiedeńskich II połowy XIX w., miał wpływ na modę i wyposażenie wnętrz. Podejmował tematykę historyczną i mitologiczną, malował alegorie, portrety, sceny rodzajowe. Projektował wnętrza mieszkalne, dekoracje, kostiumy, przygotowywał oprawy artystyczne uroczystości. Dekoracyjnie ukierunkowana sztuka Makarta wywarła silny wpływ na modę, wnętrza mieszkalne i rzemiosło artystyczne okresu grynderskiego. Był członkiem Berlińskiej Akademii Sztuki od 1874 r., i profesorem wiedeńskiej Akademii Sztuk Pięknych (od 1879).

Malarstwo Makarta łączące ze sobą cechy neorenesansu i neobaroku było poddawane przez współczesnych surowej krytyce. Znani malarze Anselm Feuerbach i Emil Jakob Schindler zarzucali mu nadmierne eksponowanie luksusu i zmysłowości. Jednak nie miało to żadnego wpływu na popularność Makarta wśród zamożnego mieszczaństwa. Twórczość Makarta wywołała silne wrażenie na Richardzie Wagnerze. Jego prace (oprócz schyłkowych) wysoko cenił sobie również Adolf Hitler[1].

Wybrane dzieła

Przypisy

  1. "Adolf Hitler - rozmowy przy stole", Wyd. Charyzma 1996, ISBN 83-85820-02-7

Bibliografia

Linki zewnętrzne