Gymnokalycium

W dzisiejszym świecie Gymnokalycium zyskał niespotykane dotąd znaczenie. Wraz z postępem technologii i globalizacją Gymnokalycium stał się tematem zainteresowania i dyskusji na całym świecie. Od swoich początków do dzisiejszego wpływu Gymnokalycium odegrał fundamentalną rolę w życiu ludzi i rozwoju społeczeństwa. Na przestrzeni lat przeprowadzono liczne badania i badania mające na celu lepsze zrozumienie wpływu Gymnokalycium i jego konsekwencji w różnych obszarach. Dlatego konieczne jest dokładne przeanalizowanie Gymnokalycium i jego różnych wymiarów, aby mieć pełniejszą i precyzyjną wizję na ten temat.

Gymnokalycium
Ilustracja
Gymnocalcium oenanthemum
Systematyka[1][2]
Domena

eukarionty

Królestwo

rośliny

Podkrólestwo

rośliny zielone

Nadgromada

rośliny telomowe

Gromada

rośliny naczyniowe

Podgromada

rośliny nasienne

Nadklasa

okrytonasienne

Klasa

Magnoliopsida

Nadrząd

goździkopodobne

Rząd

goździkowce

Rodzina

kaktusowate

Rodzaj

gymnokalycium

Nazwa systematyczna
Gymnocalycium Pfeiff.
Cat. Hort. Schel. ex Pfeiff. & Otto, Abbild. Cacteen ii. t. 12 (1844)
Synonimy
  • Brachycalycium Backeb[3].
Gymnocalycium stellatum
Gymnocalycium gibbosum
Gymnocalycium horstii
Gymnocalycium ochoterenae
Gymnocalycium leeanum
Gymnocalycium mihanovichii forma rubra

Gymnokalycium (Gymnocalycium Pfeiff.) – rodzaj roślin obejmujący około 70 gatunków z rodziny kaktusowatych. Gatunkiem typowym jest G. gibbosum (Haworth) L. Mittler (Cactus gibbosus Haworth)[4]. Nazwa pochodzi od dwóch wyrazów: greckiego gymnos (nagi) oraz łacińskiego calix (kielich). Występują one na obszarze Ameryki Południowej. Przedstawiciele tego rodzaju można spotkać w Argentynie, Urugwaju, Paragwaju, Boliwii i częściowo w Brazylii. W Polsce niektóre gatunki są uprawiane jako rośliny doniczkowe.

Morfologia

Są to sukulenty małych rozmiarów. Osiągają rozmiar około 4–15 cm. Kwiaty wyrastają w pobliżu wierzchołka i mają zróżnicowane barwy: od białej i żółtej, przez różową do purpurowej. Rurka kwiatowa pokryta jest łuskami, nie ma cierni i włosków.

Systematyka

Pozycja systematyczna według APweb (aktualizowany system APG III z 2009)

Należy do rodziny kaktusowatych (Cactaceae) Juss., która jest jednym z kladów w obrębie rzędu goździkowców (Caryophyllales) i klasy roślin okrytonasiennych[2]. W obrębie kaktusowatych należy do plemienia Trichocereeae, podrodziny Cactoideae[5].

Pozycja w systemie Reveala (1993-1999)

Gromada okrytonasienne (Magnoliophyta Cronquist), podgromada Magnoliophytina Frohne & U. Jensen ex Reveal, klasa Rosopsida Batsch, podklasa goździkowe (Caryophyllidae Takht.), nadrząd Caryophyllanae Takht., rząd goździkowce (Caryophyllales Perleb), podrząd Cactineae Bessey in C.K. Adams, rodzina kaktusowate (Cactaceae Juss.), rodzaj Gymnocalycium Pfeiff[6].

Gatunki (wybór)[7]

Przypisy

  1. Michael A. Ruggiero i inni, A Higher Level Classification of All Living Organisms, „PLOS One”, 10 (4), 2015, art. nr e0119248, DOI10.1371/journal.pone.0119248, PMID25923521, PMCIDPMC4418965 (ang.).
  2. a b Peter F. Stevens, Angiosperm Phylogeny Website, Missouri Botanical Garden, 2001– (ang.).
  3. Germplasm Resources Information Network (GRIN). .
  4. Index Nominum Genericorum. .
  5. Germplasm Resources Information Network (GRIN). .
  6. James L. Reveal System of Classification. PBIO 250 Lecture Notes: Plant Taxonomy. Department of Plant Biology, University of Maryland, 1999 Systematyka rodzaju Gymnocalycium według Reveala
  7. The Plant List. Gymnocalycium. .