Goździkowe

W tym artykule przyjrzymy się fascynującemu życiu i twórczości Goździkowe, osoby, która pozostawiła niezatarty ślad w historii. Od skromnych początków po trwały wpływ na dzisiejszy świat, Goździkowe był przedmiotem podziwu, badań i kontrowersji. Na tych stronach będziemy zagłębiać się w jego dziedzictwo, badając jego wpływ w różnych dziedzinach, jego rolę w kluczowych momentach historii oraz wnioski, jakie możemy wyciągnąć z jego doświadczenia. Przygotuj się na ekscytującą podróż przez życie i wkład Goździkowe i odkryj, dlaczego jego historia wciąż rezonuje w naszych sercach i umysłach.

Goździkowe
Ilustracja
Dianthus deltoides
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

rośliny

Podkrólestwo

naczyniowe

Nadgromada

nasienne

Gromada

okrytonasienne

Podgromada

Magnoliophytina

Klasa

Rosopsida

Podklasa

goździkowe

Nazwa systematyczna
Caryophyllidae Takht. 1967

Goździkowe (Caryophyllidae Takht. Sist.Filog.Cvetk.Rast.:144 1967) – podklasa przede wszystkim roślin zielnych, rzadziej krzewów lub małych drzew należąca do klasy Rosopsida. Liczy ok. 12 tys. gatunków. Charakterystyczną ich cechą jest specjalizacja w kierunku opanowania siedlisk suchych (roślinność pustyń i półpustyńsukulenty).

Betalainy występują wyłącznie w tej grupie roślin[1].

Charakterystyka

Liście
Nie podzielone, bez przylistków, rozmieszczone skrętolegle lub naprzeciwlegle.
Kwiaty
Najczęściej cykliczne (elementy rozmieszczone w okółkach), promieniste, okwiat często nie zróżnicowany na kielich i koronę. Kwiaty są obupłciowe.

Systematyka

Nowy podział

Stary podział

Rzędy należące do goździkowych:

Przypisy

  1. Przemysław Wojtaszek, Adam Woźny, Lech Ratajczak: Biologia komórki roślinnej. Tom 1. Struktura. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2006, s. 298. ISBN 978-83-01-14838-6.