W tym artykule zbadamy fascynujący świat Guillermo Díaz i jego wpływ na różne aspekty społeczeństwa. Od jego wpływu w historii, poprzez jego dzisiejsze znaczenie, aż po jego projekcję w przyszłości, Guillermo Díaz odegrał i odgrywa kluczową rolę w wielu obszarach. Idąc tym tropem, przeanalizujemy, w jaki sposób Guillermo Díaz ukształtował i nadal wpływa na nasze życie, a także konsekwencje, jakie jego obecność ma w różnych obszarach. Stosując podejście multidyscyplinarne, zagłębimy się w tajniki Guillermo Díaz i spróbujemy rozwikłać jego złożoność, aby lepiej zrozumieć jego miejsce w społeczeństwie.
![]() | |
Data i miejsce urodzenia |
22 marca 1975 |
---|---|
Zawód |
aktor |
Lata aktywności |
od 1994 |
Guillermo Díaz (ur. 22 marca 1975 w New Jersey[1]) – amerykański aktor filmowy i telewizyjny[2][3].
Urodził się w New Jersey[4][5] jako syn Kubańczyków. Dorastał w Washington Heights na Manhattanie[6]. Uczęszczał do szkoły w Bronksie. W 1994 zadebiutował rolą Spike’a w dramacie kryminalnym Boaza Yakina Fresh[7] u boku Samuela L. Jacksona. Następnie wcielił się w postacie Leo, homoseksualnego DJ-a, przyjaciela głównej bohaterki filmu Daisy von Scherler Mayer Party Girl, kreowanej przez Parker Posey, oraz La Mirandy, drag queen z Greenwich Village w tragikomedii Stonewall (1995)[7].
W roku 1996 współpracował z takimi aktorami jak Kiefer Sutherland, Reese Witherspoon, Walter Matthau, Amy Irving, Stanley Tucci i Lili Taylor na planach filmów Spojrzenie mordercy, Dziwak z Central Parku oraz Oszuści. Tego roku wystąpił także w jednej ze swoich pierwszych poważniejszych ról, jako Paco Rodriguez w komedii Harta Bochnera Zagniewani młodociani – parodii młodszych o rok Młodych gniewnych. Jeszcze rezydując w Los Angeles, gościnnie pojawił się w serialach: NBC Ostry dyżur oraz FOX Ich pięcioro.
Po ukończeniu pracy na zachodnim wybrzeżu, powrócił na wschód, gdzie wystąpił u boku Alexis Arquette jako Eric w komedii Briana Sloana Chyba tak... (1997). Tego samego roku wcielił się w postać Kowboja, muzyka rockowego-geja, w dramacie sci-fi Gregga Arakiego Donikąd, na ekranie towarzysząc gwiazdom młodego pokolenia – m.in. Denise Richards, Ryanowi Phillippe’owi, Menie Suvari i Jamesowi Duvalowi, a także wziął udział w komedii Tamry Davis Żółtodzioby, dziś noszącej znamię produkcji kultowej. Dwa lata później wystąpił w debiucie reżyserskim aktora Ethana Hawke’a, Chelsea Walls, oraz zagrał wraz z Benem Affleckiem i Christiną Ricci w komediodramacie 200 papierosów.
Wsławił się rolą Guillermo Garcíi Gómeza w serialu telewizyjnym stacji Showtime Trawka, która przyniosła mu w 2009 nominację do Nagrody Gildii Aktorów Filmowych.
Dokonał publicznego, homoseksualnego coming outu[8][9]. W 2011, na łamach magazynu „Out” powiedział, że jego brutalne wychowanie w Nowym Jorku ostatecznie uczyniło go lepszym aktorem. Díaz wielokrotnie mówił, że jest fanem Madonny. Ma także wytatuowaną jej twarz na prawym ramieniu[10].