W tym artykule poruszony zostanie temat Gauleiter, który jest przedmiotem zainteresowania i debaty w dzisiejszym społeczeństwie. Gauleiter wzbudził ciekawość i był przedmiotem studiów i badań różnych ekspertów i specjalistów w tej dziedzinie. Na przestrzeni historii Gauleiter odgrywał istotną rolę w różnych kontekstach i generował sprzeczne opinie, co przyczyniło się do wzbogacenia debaty na ten temat. W celu przedstawienia kompleksowej i aktualnej wizji Gauleiter, przeanalizowane zostaną jego różne aspekty, wpływ na społeczeństwo oraz przyszłe perspektywy przewidywane w związku z tym tematem.
Gauleiter (niem.naczelnik okręgu) – stopień polityczny nadawany przywódcy Narodowosocjalistycznej Niemieckiej Partii Robotników (NSDAP) w danym okręgu partyjnym (gau), np. organizacji kraju związkowego Turyngii czy miasta Wiednia. Gauleiter miał spory zakres władzy, podlegając wyłącznie centralnym władzom partii. Każdy gauleiter III Rzeszy posiadał swojego zastępcę (Stellvertreter-Gauleiter), który w razie niemożności wykonywania obowiązków przez gauleitera stawał się pełniącym jego obowiązki.
Gauleiterzy III Rzeszy
Gau Bayerische Ostmark (okręg Bayerische Ostmark został założony w 1933, kiedy połączono Oberfranken, Niederbayern oraz Oberpfalz. Następnie nazwa została zmieniona na Gau Bayreuth):
Gau Pfalz–Saar (Gau Pfalz-Saar zostało założone w 1935, kiedy połączono Saarland i Rheinpfalz. Następnie przemianowano na Saarpfalz w 1937, a w 1942 na Westmark):