W tym artykule zagłębimy się w fascynujący świat Garnizon Zielona Góra. Od jego początków po wpływ na dzisiejsze społeczeństwo – zbadamy każdy aspekt Garnizon Zielona Góra, aby zrozumieć jego znaczenie w różnych obszarach. Poprzez szczegółową i rygorystyczną analizę staramy się rozwikłać wszystkie aspekty Garnizon Zielona Góra, aby zapewnić wszechstronną wizję, która pozwoli czytelnikowi dokładnie zrozumieć ten temat. Od wpływu na kulturę popularną po wpływ na gospodarkę, poprzez implikacje polityczne i prawne, ten artykuł zagłębia się w ekscytującą podróż, która ma na celu odkrycie wszystkich aspektów Garnizon Zielona Góra.
Garnizon Zielona Góra – garnizon w Zielonej Górze zajmowany kolejno przez jednostki (instytucje) wojskowe Królestwa Prus, Wehrmachtu, Ludowego Wojska Polskiego i Sił Zbrojnych III RP.
W 1763 Zielona Góra została garnizonem. Po zakończonej wojnie siedmioletniej do miasta przybyły dwa szwadrony 11 Pułku Dragonów generała Friedricha Leopolda von Bosse. W 1790 Komendantura garnizonu przeniesiona została do odwachu[1]. Komendantem garnizonu był wówczas podpułkownik von Studnitz. W latach 1806–1808 w mieście stacjonowali francuscy dragoni.
Od 1 stycznia 2010 garnizon Zielona Góra obejmuje jednostki (instytucje) Wojska Polskiego stacjonujące na terenie miasta i gminy Zielona Góra oraz trzech gmin powiatu zielonogórskiego: Czerwieńsk, Nowogród Bobrzański i Świdnica[2].
Jednostki (instytucje) Wojska Polskiego stacjonujące współcześnie w garnizonie Zielona Góra
Byłe jednostki (instytucje) Wojska Polskiego stacjonujące w garnizonie Zielona Góra
Jednostki (instytucje) Wehrmachtu
Garnizon Zielona Góra (Garnisonsstädte Grünberg) znajdował się na terenie VIII Okręgu Wojskowego (Wehrkreis VIII). W mieście stacjonowały następujące pododdziały: