François Bondy

W dzisiejszym świecie François Bondy zajmuje centralne miejsce w społeczeństwie, czy to na poziomie osobistym, politycznym, społecznym czy kulturowym. Jego znaczenie polega na jego wpływie na różne aspekty życia codziennego, a także na jego roli w historii i rozwoju człowieka. Z biegiem czasu François Bondy stał się przedmiotem debaty, badań i refleksji, generując sprzeczne opinie i pełne pasji dyskusje. Od wpływu na gospodarkę po rolę w tożsamości indywidualnej, François Bondy okazał się tematem powszechnego zainteresowania, który zachęca nas do refleksji nad tym, kim jesteśmy i dokąd zmierzamy. W tym artykule zbadamy różne aspekty François Bondy, analizując jego znaczenie i wpływ na dzisiejszy świat.

François Bondy
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

1 stycznia 1915
Berlin

Data i miejsce śmierci

27 maja 2003
Zurych

Narodowość

szwajcarska

Język

niemiecki

Dziedzina sztuki

literatura, dziennikarstwo

François Bondy (ur. 1 stycznia 1915 w Berlinie, zm. 27 maja 2003 w Zurychu) – szwajcarski pisarz, dziennikarz i wydawca.

Życiorys

W dzieciństwie często zmieniał wraz z rodzicami miejsce zamieszkania z uwagi na charakter pracy jego ojca, reżysera teatralnego. Posiadał obywatelstwo czechosłowackie, a od 1931 szwajcarskie. W 1933 zdał maturę w Nicei. Następnie studiował w Paryżu, początkowo zoologię, następnie germanistykę. Po studiach pracował jako dziennikarz gazety giełdowej wydawanej przez Agence Economique et Financiere. W 1936 wstąpił do Francuskiej Partii Komunistycznej, jednak opuścił ją w 1939 pod wpływem doniesień o procesach moskiewskich. Po zajęciu Francji przez Niemcy został wydalony do Szwajcarii, zamieszkał w Zurychu. Pracował w tygodniku „Die Weltwoche”, współtworzył pismo „Svizzera Italiana”. Po II wojnie światowej współpracował z pismem „Der Monat(inne języki)”, uczestniczył w 1950 w Kongresie Wolności Kultury. W 1951 został redaktorem naczelnym francuskiego kulturalnego pisma „Preuves(inne języki)”, które propagowało ideę wspólnej Europy i było jednoznacznie antykomunistyczne, miało przy tym ambicje odtworzenia europejskiego życia intelektualnego, literackiego i artystycznego. W tej roli należał do wpływowych komentatorów życia politycznego i kulturalnego. W 1969 powrócił do Zurychu, do 1986 prowadził dział kulturalny tygodnika „Die Weltwoche”', był członkiem redakcji miesięcznika „Schweizer Monat”.

Był promotorem twórczości Witolda Gombrowicza, tłumaczył na niemiecki prace Emila Ciorana, Benedetto Croce, współpracował i przyjaźnił się z Ignaziem Silone, Konstantym Jeleńskim, Nathalie Sarraute i Romainem Gary.

Bibliografia

  • Pierre Grémion Konspiracja wolności. Kongres Wolności Kultury w Paryżu 1950-1975, wyd. PWN, Warszawa 2004.
  • Basil Kerski Pisać i zachęcać do pisania. François Bondy (1915–2003) w: „Zeszyty Historyczne”, nr 145.