Eugen Schauman

Temat Eugen Schauman cieszy się w ostatnich latach dużym zainteresowaniem. Wraz z rosnącą uwagą, jaką poświęca się temu zagadnieniu w mediach i całym społeczeństwie, staje się oczywiste, że Eugen Schauman odgrywa ważną rolę w naszym codziennym życiu. Co więcej, znaczenie Eugen Schauman zostało docenione na całym świecie, a jego wpływ rozciąga się na szeroki zakres dziedzin i dyscyplin. W tym artykule szczegółowo zbadamy, co sprawia, że ​​Eugen Schauman jest tak istotny i znaczący, badając jego wpływ na różne aspekty naszego życia i zapewniając dogłębny wgląd w ten temat.

Eugen Schauman
Grób Eugena Schaumana w Porvoo

Eugen Schauman (ur. 10 maja 1875 r. w Charkowie, zm. 16 czerwca 1904 w Helsinkach) – fiński nacjonalista, który zamordował generał-gubernatora Finlandii Nikołaja Bobrikowa.

Życiorys

Urodził się w rodzinie szwedzkojęzycznych Finów. Według legendy, stał się patriotą, po tym jak jego matka czytała mu Opowieści chorążego Ståla autorstwa Johana Ludwika Runeberga, fińskiego poety narodowego. Pracował jako urzędnik w Senacie i jednocześnie organizował kursy strzeleckie dla studentów.

Zamach

Nikołaj Bobrikow został generałem-gubernatorem Finlandii w 1898 roku. Za jego rządów rozpoczęła się rusyfikacja Finlandii, która polegała m.in. na wprowadzeniu praw rosyjskich bez porozumienia z fińską administracją, zastępowaniu języka fińskiego przez język rosyjski w administracji publicznej i likwidacji armii fińskiej. Bobrikow był za to powszechnie znienawidzony[1].

Kiedy Bobrikow przybył 16 czerwca 1904 roku do Senatu, Schauman strzelił do niego trzy razy, następnie dwukrotnie do siebie. Schauman zginął na miejscu, a Bobrikow został zoperowany przez Richarda Faltina, ale nazajutrz rano zmarł w szpitalu. W liście pożegnalnym zamachowiec napisał, że akt ten był karą za politykę gubernatora.

Schauman został pochowany w nieoznakowanym grobie w Helsinkach. Później jego szczątki przeniesiono do rodzinnego grobowca w Porvoo, gdzie postawiono mu pomnik.

Przypisy

  1. Riasanovsky N. V., Steinberg M. D.: Historia Rosji. Kraków: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, 2009, s. 413. ISBN 978-83-233-2615-1.

Linki zewnętrzne