W tym artykule szczegółowo zbadamy temat Egzogenne kwasy tłuszczowe, analizując jego pochodzenie, ewolucję, znaczenie dzisiaj i możliwy rozwój w przyszłości. Egzogenne kwasy tłuszczowe to temat szeroko dyskutowany i badany w różnych obszarach, budzący zainteresowanie naukowców, badaczy, profesjonalistów i ogółu społeczeństwa. Na przestrzeni dziejów Egzogenne kwasy tłuszczowe odgrywał kluczową rolę w różnych kontekstach, znacząco wpływając na społeczeństwo, kulturę i życie codzienne. Poprzez wszechstronną analizę zajmiemy się różnymi perspektywami i podejściami zastosowanymi do zrozumienia Egzogenne kwasy tłuszczowe, a także implikacjami i wyzwaniami, jakie obecnie stwarza. Poprzez ten artykuł staramy się przedstawić wszechstronną wizję Egzogenne kwasy tłuszczowe i jego wpływu na społeczeństwo, promując konstruktywną i wzbogacającą debatę na ten bardzo istotny temat.
Kwasy tłuszczowe egzogenne (NNKT – niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, ang. EFA – essential fatty acid) nazywane też kwasami niezbędnymi – grupa kwasów tłuszczowych, które nie mogą być syntetyzowane w organizmie zwierzęcym, w tym również człowieka, i muszą być dostarczane w pożywieniu, w przeciwieństwie do kwasów endogennych. Żywienie pokarmami ubogimi w niezbędne kwasy tłuszczowe może doprowadzić do zaburzeń chorobowych[1].
Wśród nienasyconych kwasów tłuszczowych wyróżnia się grupę wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, które zawierają więcej niż jedno wiązanie podwójne węgiel-węgiel w łańcuchu węglowodorowym reszty kwasowej. Są one istotnym elementem diety człowieka.
Dwa z nich muszą być dostarczane z pokarmem, gdyż organizm człowieka i wielu zwierząt nie jest zdolny do ich wytwarzania[1]:
Dla kotów egzogennym jest także kwas arachidonowy (typu ω−6)[1].
Wynika to z faktu, że organizmy zwierzęce, w przeciwieństwie do roślinnych, nie są w stanie wstawiać wiązania podwójnego w pozycjach dalszych niż Δ9 łańcuchów wyższych kwasów tłuszczowych. Nie wszystkie jednak kwasy tłuszczowe z tak odległymi wiązaniami podwójnymi są egzogenne, gdyż mogą być one syntezowane w organizmach z kwasu linolowego (np. kwasy γ-linolenowy i arachidonowy) i α-linolenowego (np. kwas dokozaheksaenowy)[1].
NNKT pod nazwą witamina F są stosowane w lecznictwie. Wskazaniem do stosowania są m.in. choroby skóry.
Poza efektami korzystnymi dla zdrowia, kwasy typu ω−6, w tym kwas linolowy, mają też właściwości prozapalne i zwiększające utlenianie. W badaniach na szczurach stwierdzono, że spożywanie dużych ilości oleju słonecznikowego (20% masy pożywienia) prowadzi do niekorzystnych zmian w mięśniu sercowym[2].
Niedobór NNKT:
Występują głównie w tłuszczach zwierząt wodnych i olejach roślinnych[3].