EADS Harfang

Temat EADS Harfang ma ogromne znaczenie w dzisiejszym społeczeństwie. Niezależnie od tego, czy ze względu na wpływ na codzienne życie ludzi, znaczenie w historii czy wpływ na rozwój człowieka, EADS Harfang budzi zainteresowanie i ciekawość wielu osób. W tym artykule szczegółowo zbadamy temat EADS Harfang, analizując jego pochodzenie, ewolucję w czasie, jego wpływ w różnych obszarach i jego dzisiejsze znaczenie. Mamy nadzieję, że dzięki szczegółowemu i wyczerpującemu podejściu przedstawimy pełny i wzbogacający przegląd EADS Harfang, pozwalając naszym czytelnikom lepiej zrozumieć jego znaczenie i wpływ na dzisiejszy świat.

Eagle I SIDM
Ilustracja
Dane podstawowe
Państwo

 Francja

Producent

EADS
IAI

Typ

UAV

Konstrukcja

kompozytowa

Załoga

0

Historia
Data oblotu

11 września 2006

Lata produkcji

2009 wprowadzony na uzbrojenie

Dane techniczne
Napęd

1 × silnik benzynowy Rotax 914

Moc

84,5 kW

Wymiary
Rozpiętość

16,6 m

Długość

8,9 m

Masa
Użyteczna

250 kg

Startowa

1150 kg

Osiągi
Prędkość maks.

220 km/h

Pułap

10 000 m

Długotrwałość lotu

20 h (po zmniejszeniu masy aparatu)

Dane operacyjne
Użytkownicy
Francja
Rzuty
Rzuty samolotu

EADS Harfang / Eagle I SIDM (Système Intérimaire de Drone, MALE – Moyenne Altitude Longue Endurance) – francuski bezzałogowy aparat latający (UAVang. Unmanned Aerial Vehicle), będący daleko idącą modyfikacją izraelskiego bezzałogowego samolotu rozpoznawczego IAI Heron.

Historia

Eagle jest zmodyfikowanym przez firmę EADS izraelskim bezzałogowym aparatem latającym IAI Heron. Powstał w odpowiedzi na zapotrzebowanie francuskiego lotnictwa wojskowego i holenderskich sił zbrojnych na bezzałogowy aparat rozpoznawczy, latający na średnich wysokościach i o długim czasie działania. Program budowy samolotu otrzymał nazwę EUROMALE (European Medium Altitude Long Endurance).

Konstrukcja

Eagle jest kompozytowym samolotem dwubelkowym z kadłubem umieszczonym centralnie, na końcu którego znajduje się silnik napędzający śmigło pchające. Aparat startuje i ląduje na sposób samolotowy, posiada trójgoleniowe podwozie. Start i lądowanie Eagle może wykonywać w pełni autonomicznie. W skład wyposażenia rozpoznawczego wchodzi kamera telewizyjna i termowizyjna, dalmierz laserowy i radar z syntetyczną aperturą, umożliwiający wykrywanie ruchomych celów naziemnych. SIDM posiada również system łączności satelitarnej i łącze danych umożliwiające przekazywanie obrazu w czasie rzeczywistym do naziemnego stanowiska kontroli lotu. Eagle jest zdolny do wymiany informacji i danych z innym aparatem, dzięki czemu mogą one operować praktycznie w nieograniczonym czasie nad ziemią.

Służba

W styczniu 2009 roku Eagle został przyjęty na uzbrojenie francuskich sił powietrznych. Już 3 lutego tego samego roku trzy aparaty wraz ze stacją kontroli naziemnej trafiły do bazy Bagram w Afganistanie, wspierając swoją obecnością francuski komponent sił ISAF. Pierwszą bojową misję Eagle odbył 17 lutego 2009 roku.

Bibliografia