Doły (województwo śląskie)

W dzisiejszym świecie Doły (województwo śląskie) stał się tematem o dużym znaczeniu i zainteresowaniu szerokiego spektrum ludzi. Niezależnie od tego, czy ze względu na wpływ na społeczeństwo, gospodarkę, środowisko czy kulturę, Doły (województwo śląskie) to temat, który nie pozostawia nikogo obojętnym. Przez lata było ono przedmiotem debat, badań i analiz z różnych perspektyw, co doprowadziło do niezliczonych opinii, teorii i odkryć. W tym artykule zagłębimy się w Doły (województwo śląskie) i zbadamy jego różne aspekty, aby zaoferować wszechstronną i wzbogacającą wizję tego tematu, który jest dziś tak istotny.

Doły
wieś
Ilustracja
Droga prowadząca przez przysiółek Doły
Państwo

 Polska

Województwo

 śląskie

Powiat

lubliniecki

Gmina

Boronów

Liczba ludności (2005)

8

Strefa numeracyjna

35

Kod pocztowy

42-283[2]

Tablice rejestracyjne

SLU

SIMC

0132210

Położenie na mapie gminy Boronów
Mapa konturowa gminy Boronów, po lewej znajduje się punkt z opisem „Doły”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Doły”
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa konturowa województwa śląskiego, u góry znajduje się punkt z opisem „Doły”
Położenie na mapie powiatu lublinieckiego
Mapa konturowa powiatu lublinieckiego, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Doły”
Ziemia50°40′41″N 18°52′54″E/50,678056 18,881667[1]

Doły (niem. Niederhof[3]) – wieś w Polsce, położona w województwie śląskim, w powiecie lublinieckim, w gminie Boronów[4][5][6].

Wieś położona jest nad rzeką Liswartą. Na jej terenie znajdują się dwa stawy hodowlane, gdzie spotkać można m.in. łabędzia niemego.

W miejscowości są trzy domy mieszkalne i kilkanaście domków letniskowych. Przed II wojną światową na Dołach zamieszkiwało od kilku do kilkunastu rodzin. W XIX wieku na tym terenie znajdowała się odkrywkowa kopalnia rud żelaza, a także tartak, rozmontowany po II wojnie światowej. Likwidacja obiektów przemysłowych przyczyniła się do wyludnienia tego terenu.

Historia miejscowości

Co najmniej od XVI wieku kopano w tym miejscu rudę i znajdowała się przy niej kuźnica. W XVIII wieku miejscowość ta nazywała się Dolner Hammer, a od XIX wieku do roku 1922 Niederhof. W XIX i na początku XX wieku teren ten połączony był torami z Zumpami i Dębową Górą skąd w kierunku Dołów zwożono drewno, z którego wyrabiano węgiel drzewny potrzebny do pracujących przy kopalni fryszerek, a także tartaku.

Jeden ze stawów w przysiółku Doły

Do 2024 r. miejscowość była przysiółkiem wsi Boronów[4][5].

Przypisy

  1. Państwowy Rejestr Nazw Geograficznych – miejscowości – format XLSX, Dane z państwowego rejestru nazw geograficznych – PRNG, Główny Urząd Geodezji i Kartografii, 9 stycznia 2024, identyfikator PRNG: 25668
  2. Oficjalny Spis Pocztowych Numerów Adresowych, Poczta Polska S.A., październik 2013, s. 81 .
  3. Zarchiwizowana kopia. . .
  4. a b Rozporządzenie Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 13 grudnia 2012 r. w sprawie wykazu urzędowych nazw miejscowości i ich części (Dz.U. z 2013 r. poz. 200)
  5. a b Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 19 grudnia 2024 r. w sprawie ustalenia, zmiany i zniesienia urzędowych nazw i rodzajów niektórych miejscowości oraz obiektów fizjograficznych (Dz.U. z 2024 r. poz. 1931)
  6. TERYT (Krajowy Rejestr Urzędowego Podziału Terytorialnego Kraju). Główny Urząd Statystyczny. .

Bibliografia

  • Damian Gołąbek: Szkice z dziejów Boronowa i okolicy. Wyd. II. Boronów: Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Borobowskiej, 2008, s. 78-80. ISBN 978-83-927784-0-0.
  • Damian Gołąbek: Dawne hutnictwo i górnictwo w okolicy Boronowa. Boronów: Rada Gminy Boronów, 2004, s. 29. ISBN 83-914110-3-6.