W dzisiejszym świecie Chirurgia stomatologiczna stał się tematem o dużym znaczeniu i zainteresowaniu. Z biegiem czasu Chirurgia stomatologiczna zyskał większe znaczenie we współczesnym społeczeństwie, generując debaty, opinie i dogłębne badania na temat jego wpływu i znaczenia w różnych aspektach życia codziennego. Od momentu pojawienia się Chirurgia stomatologiczna przykuł uwagę ekspertów, entuzjastów i ogółu społeczeństwa, stając się tematem zasługującym na dogłębne zbadanie. W tym artykule przeanalizujemy kontekst Chirurgia stomatologiczna i jego wpływ w różnych sferach, oferując kompleksową perspektywę, która pozwala nam zrozumieć jego zakres i znaczenie dzisiaj.
Chirurgia stomatologiczna – dziedzina medycyny zajmująca się leczeniem operacyjnym jamy ustnej i okolic przyległych. Wyłoniła się w drugiej połowie XIX w. jako podspecjalność stomatologii wymagająca przygotowania ogólnochirurgicznego. Jest jedną z dwóch specjalności stomatologicznych (obok ortodoncji) uzyskiwanych w Polsce, których wzajemne uznawanie przez kraje członkowskie Unii, zagwarantowane zostało w Traktacie Akcesyjnym[1][2].
W Polsce chirurgia stomatologiczna jest jedną ze specjalizacji lekarsko-dentystycznych, która trwa 4 lata[3], a jej konsultantem krajowym od 7 czerwca 2019 roku jest prof. dr hab. n. med. Mansur Rahnama-Hezavah[4].
Zakres zabiegów wykonywanych przez chirurga stomatologa, chirurga szczękowo-twarzowego oraz laryngologa, jako lekarzy zajmujących się operacjami w obszarze twarzoczaszki, bywa różny i zależny jest od posiadanych przez operującego umiejętności. Do najczęściej wykonywanych procedur w chirurgii stomatologicznej należą: