Biernacice (gmina)

W tym artykule temat Biernacice (gmina) zostanie zbadany z różnych perspektyw, analizując jego implikacje społeczne, kulturowe, polityczne i gospodarcze. Zbadany zostanie wpływ, jaki Biernacice (gmina) wywarł na dzisiejsze społeczeństwo i jak ukształtował nasz sposób myślenia i działania. Podobnie zostaną omówione historyczne i współczesne aspekty związane z Biernacice (gmina), aby lepiej zrozumieć jego znaczenie i znaczenie w dzisiejszym świecie. Poprzez tę wyczerpującą analizę chcemy zaoferować panoramiczny obraz Biernacice (gmina) i jego wielu aspektów, zachęcając do refleksji i debaty na ten temat, który jest dziś tak istotny.

Biernacice
gmina wiejska
1919–1937[1]
Państwo

 Polska

Województwo

łódzkie

Powiat

turecki

Siedziba

Biernacice

brak współrzędnych

Biernacice – dawna gmina wiejska istniejąca do 1937 roku w woj. łódzkim (II Rzeczpospolita). Siedzibą władz gminy były Biernacice[2].

W okresie międzywojennym gmina Biernacice należała do powiatu tureckiego w woj. łódzkim. Gminę zniesiono 1 października 1937 roku w związku z reformą gminną przeprowadzoną na terenie powiatu tureckiego w 1937 roku, polegającą na zniesieniu 16 gmin wiejskich, a w ich miejsce utworzeniu 7 nowych. Obszar zniesionej gminy Biernacice wszedł w skład nowych gmin Orzeszków i Świnice. Część obszaru przyłączono także do gminy Niewiesz[3].

Przypisy

  1. Od 1919 jednostka administracyjna nowo utworzonego polskiego woj. łódzkiego.
  2. Główny Urząd Statystyczny w Warszawie: Województwa centralne i wschodnie Rzeczypospolitej Polskiej – podział na gminy według stanu z dnia 1.IV 1933 roku, Książnica-Atlas, Lwów 1933
  3. Dz.U. z 1937 r. nr 48, poz. 374