Balice (Ukraina)

W tym artykule zajmiemy się kwestią Balice (Ukraina), która była przedmiotem debaty i analiz w różnych obszarach. Balice (Ukraina) to temat, który budzi duże zainteresowanie i wygenerował różne stanowiska wśród ekspertów i ogółu społeczeństwa. W tym artykule dokładnie przeanalizujemy istotne aspekty związane ze zmienną Balice (Ukraina), a także jej implikacje w różnych kontekstach. Skoncentrujemy się na analizie różnych podejść, najnowszych badań i perspektyw, które pomogą pełniej zrozumieć znaczenie i znaczenie Balice (Ukraina) dzisiaj.

Balice
Баличі
Ilustracja
Pałac w Balicach
Państwo

 Ukraina

Obwód

 lwowski

Rejon

mościski

Populacja (2022)
• liczba ludności


834

Nr kierunkowy

3234

Kod pocztowy

81325

Położenie na mapie obwodu lwowskiego
Mapa konturowa obwodu lwowskiego, po lewej znajduje się punkt z opisem „Balice”
Położenie na mapie Ukrainy
Mapa konturowa Ukrainy, blisko lewej krawiędzi nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Balice”
Ziemia49°45′58″N 23°01′44″E/49,766111 23,028889

Balice (ukr. Баличі) – wieś na Ukrainie, w rejonie mościskim obwodu lwowskiego. Wieś w 2022 liczyła 834 mieszkańców[1].

Historia

Wieś miała powstać w XIII w., gdy jakoby osadzono tu grupę Jaćwingów, Madziarów lub Pieczyngów. Pierwszym znanym właścicielem był Jan Czech, mieszczanin przemyski, a w 1400 nabył ją wójt przemyski Wańka h. Zadora. Jego rodzina przyjęła nazwisko Balickich[2].

W II Rzeczypospolitej do 1934 samodzielna gmina jednostkowa. Następnie należała do zbiorowej wiejskiej gminy Hussaków w powiecie mościskim w woj. lwowskim[3]. W latach 1943–1945 nacjonaliści ukraińscy z OUN - UPA zamordowali tutaj 5 Polaków. Po wojnie wieś została włączona do Ukraińskiej SRR. Kościół parafialny został zamknięty i zamieniony na magazyn[4].

Wedle miejscowych przekazów w Balicach istniało fortalicjum z XV–XVI w., którego część murów przetrwała do XX w. w strukturze pałacu, zbudowanego w stylu klasycznym w początkach XIX w. przez Baworowskich. W 1874 pałac ten uległ pożarowi, ale został odbudowany. Podczas I wojny światowej zbiory mebli, obrazów i książek zostały zniszczone[2]. Po 1945 pałac został w całości rozebrany, a park wycięty[2].

Przypisy

Linki zewnętrzne